2d ile 3d çizim arasındaki fark nedir

15.12.2018
A+
A-
2d ile 3d çizim arasındaki fark nedir

2 Boyut çizim ile 3 Boyut Çizim Arasındaki Fark Nedir ?

2B Çizimler;

Bir nesne 2 eksene referansla algılandığında, nesnenin 2b görüntüsünü alırız. 2b çizimler, kağıt vb. Üzerine kolayca çizilebilir.

Benzer şekilde, 2b CAD, nesnenin, ürünün 2 Boyutlu görünümünü oluşturmamıza yardımcı olur. AutoCAD gibi yazılımlar, 2b çizimlerde liderdir. 2b çizimlerde, tasarımcı son ürünün nasıl görünebileceğini anlamak zordunda dır. Bu, teknik olmayan insanlar için oldukça zordur.

2B nesnelerin iki boyutu vardır:

  • Dikdörtgen,
  • Daire
  • Kare,
  • Üçgen vb

2B Autocad Çizimi üç önemli gruba ayrılabilir:

Ürün Çizimi

Bazı Üretici veya imalat ile ilgili çalışma bilgileri 2B çizimine dayanmaktadır. Bu bağlamda, 2b ile çizilen bazı veya bir çok ürün diyelim. Her anlamda yeterli olabilmektedir.

İnşaat Çizimi

Mimari çizim; İnşaatçılar için kat planları, perdeler vb. çizimler, 2b yapım yöntemi ile oluşturulur. Bu, aynı zamanda yazdırabileceğiniz ve kolayca okunabilir kat planları  2B CAD çiziminin bir parçasıdır. 

Çizgi çizmek

Bu tip çizim temel olarak Şematik, Harita çizimi ve basit yerleşim çizimleridir. Dolayısıyla, bu çizimler AutoCAD veya Assault sistemi taslakları gibi CAD paketlerinde yapılır.

3B Çizimler; 

Bir nesne 3 eksen yardımı ile tanımlandığında 3D çizim olarak adlandırılır ve 3D olarak ürünün kesin çıktısını alabiliriz. Nihai ürün, olduğu gibi görülebilir ve gerçek üretimde de yardımcı olur, hayal gücü uğruna hiçbir şey kalmaz.

3D modelleme, ürünü sunumlarda, tüketiciye, işçilere, reklamlarda vb. alanlarda çok önemlidir.

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.