Autocad alan hesabı komutu

18.12.2017
A+
A-
Autocad alan hesabı komutu

AutoCAD’de kapalı geometrilerin alanını birçok şekilde bulabilirsiniz, çoğunlukla kullanıcılar AREA komutunu kullanmaktadır. Aşağıdaki resimli anlatımlarda, alan hesabının nasıl yapıldığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.


Yukarıdaki resimden dikdörtgen veya daire alanını bulmak için komut satırına AREA yazın ve enter tuşuna basın. Şimdi komut satırı, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi birçok seçenek içeren bir istem görüntüleyecektir

Bu istemde Nesneyi seçin ve alanı bulmak istediğiniz Dikdörtgen veya Çember’in sınırını tıklayın. Nesnenin alanı, komut satırı üzerinde çevre veya çevreyle birlikte görünür.

Benzer şekilde, AREA komutuyla kapalı Polyline geometrisinin alanını bulabilirsiniz.

Kapatılan geometrilerin alanını bulmak için kapak komutunu da kullanabilirsiniz. Yukarıda gösterilen örnek çizimde (mavi ile gösterilen) alan daire ve dikdörtgen ile çevrilmiştir ve o bölgede bir kapak açabilir ve kapağın alanını kullanarak bölgenin alanını bulabilirsiniz.

Örnek çizimin B bölgesinde bir kapak oluşturun, bunun için herhangi bir kapak deseni kullanabilirsiniz. Şimdi kapak komutundan çıkın ve B alanında oluşturulan kapağı seçin, sonra sağ tıklayın ve bağlamsal menüden özellikleri seçin.

Bir mülk paleti görünür, palette aşağı kaydırın ve oradaki geometrisi panelini bulun, kapının Alanı’nı göreceksiniz. Bu kapak alanı da kapalı geometri alanı olacaktır.

JOIN komutunu kullanarak:

Yukarıda gösterilen örnek çizimden şekil D’ye bir örnek verelim.

Bu durumda, Spline, Line ve Arc’dan oluşan bir geometriye sahibiz. Bu geometride AREA komutunu kullanamazsınız, çünkü burada tek bir nesne yok, bu nedenle alanını bulmak için JOIN komutunu kullanacağım.

Komut satırında J yazın ve enter tuşuna basarak komple geometriyi seçin ve tekrar enter tuşuna basın; bu, komple geometriyi tek bir birime birleştirir.

Şimdi geometriyi seçin ve sonra sağ tıklayın ve bağlamsal menüden özelliklere gidin, bu menüde ilerleyin ve burada da, kapalı geometri alanını ve toplam sınır uzunluğunu göreceksiniz.

JOIN komutunu kullanmak yerine, geometriyi tek bir birime birleştirmek için REGION’u da kullanabilirsiniz ve ardından özellik paletinden alanını bulun.

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Murat güllüoğlu dedi ki:

    Sayın yetkilililer; gerçekten çok teşekkürler güzel bir hizmet veriyorsunuz. Ellerinize sağlık. Sizlerden bir ricam var bu autocad ve inşaat terimlerindeki bu bilgilerin tümünü bir dosya şeklinde sizlerden bekliyorum.tesekkurler
    Murat güllüoğlu Ankara’dan
    [email protected]
    0532 784 14 05