Autocad civil 3d basit kübaj hesabı

18.03.2017
Autocad civil 3d basit kübaj hesabı

Autocad Civil 3D programında karşılaştırma (Comparison) yöntemiyle kubaj hesabını anlatacağım. Bu yöntemde güzergah ve kesit geçirmenize gerek yoktur. Bu yöntem genelde çakıl ocaklarındaki malzeme stok hesapları gibi durumlarda kullanır.

Öncelikle hesap için karşılaştıracağımız iki ayrı yüzeyimiz olmalı. Yüzeylerimizi oluşturduktan sonra aşağıdaki işlemleri uygulayıp hesabınızı yapabilirsiniz. Yeni çalışma sayfasında hesapta kullanacağımız yüzeylerimizi oluşturuyoruz ardından, TOOLSPACE panelinde Surfaces’e sağ tıklayıp Create Surface diyoruz.

Açılan pencerede Sol üst köşedeki Type sekmesinden TIN Volume Surface seçiyoruz.Bu seçeneği seçtikten sonra aşağıda bulunan tablo bilgilerini giriyoruz. Sırasıyla ;

Name  Kısmına Hesap için oluşacak yüzey  (Surface) Adını yazıyoruz

Description, bu alana kısa bilgi yazabilirsiniz.(Tarih , malzeme türü gibi ya da hiçbir şey yazmayabilirsiniz?)

Style kısmına yüzey (Surface ) stili seçiyoruz. Stili seçmek için Value kısmında Style karşılığına tıkladığınız da sağ tarafta beliren 3 nokta simgesine tıklayınız.

Render Material, bu kısma değer girmenize gerek yok.

Volume Surfaces Ayarları;

Base Surface kısmını ilk alım yüzeyini olarak seçiyoruz

Comparison Surface kısmını ikinci alım yüzeyini seçiyoruz ve OK butonuna tıklıyoruz.

Autocad Civil Rıbbon sekmesinde Analyze butonuna tıklıyoruz. Analyze sekmesi altında bulunan Volume Dashboard butonuna tıklıyoruz.

Açılan pencerede aşağıdaki resimdeki sıralamaya göre 1 no’lu butona tıklıyoruz ve hesap için oluşturduğumuz yüzeyi (Surface) 2 nolu seçimi yapıyoruz ardından OK butonuna tıklıyoruz.

Volume dashboard penceresinde hesap bilgilerini görebilirsiniz.Bu hesap bilgilerini çalışma sayfasında göstermek isterseniz.” A “ simgesine tıklıyorsunuz ardından çizim sayfanızda istediğiniz alana hesap özetini yapıştırabilirsiniz.

 

Diğer Makalemiz Yüzeyden Nokta Oluşturma

 

Önemli; Bu içeriği kısmen yayınlamak istiyorsanız, içeriğin linkini TIKLAYINIZ ibaresi ile link vererek yayınlayabilirsiniz. Link belirtmeden yayınlanması yasaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.