Autocad Civil 3D Yüzeyden Nokta Oluşturma

15.03.2017
Autocad Civil 3D Yüzeyden Nokta Oluşturma

Autocad Civil 3D Programında nokta datası olmayan herhangi bir yüzeyden nokta datası oluşturma işlemi için öncelikle yüzeyimizin üzerine tıklayıp (yüzeyi işaretleyip) sağ tıklıyoruz açılan menüde Surface Propeties tıklıyoruz.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir pencere açılacaktır.Seçili olan yüzey stilinin sağ yanında bulunan edits Butonuna tıklıyoruz.

Açılan yüzey stil  özellikleri penceresinde Display Sekmesine tıklıyoruz.View Direction kısmının Plan olarak seçili olduğuna dikkat ediniz.Points Visible özelliğini aktifleştiriyoruz ve OK tıklayıp çıkıyoruz.(Ek bilgi olarak Points visible özelliği aktikleştiğinde noktaların stilleri büyük çıkacaktır.Nokta işaretçisinin boyutunu küçültmek için stil özellikler penceresinden çıkmadan önce points sekmesine gelip Points Unit değerini yazan değerden daha küçük bir değer ile değişitirin ya da sizin nokta işaretçisini görebileceğiniz değerler yazabilirsiniz.)

Yüzey noktalarını planda gösterdikten sonra bu noktaları öncelikle autocad noktalarına dönüştüreceğiz.Yüzeyimizi işaretliyoruz (yüzeyin üzerine tıklıyoruz) Autocad C3D Ribbonda Extract from Surface (Ok işaretiyle gösterilen sekme ) tıklıyoruz ve açılan sekmeden Extract objetcs’e tıklıyoruz.

Açılan pencerede noktaları Autocad pointse dönüştüreceğimiz için Points kutucuğu işaretlenir ve OK tıklanır.

Autocad noktalarına dönüşümü yaptıktan sonra bu noktaları COGO noktalara dönüştürmek için Menüde Points sekmesine tıklanır açılan menüde Utilities üzerine gelinir ve açılan menüden Convert from Autocad Points tıklanır.Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Autocad noktalar işaretlenip sağ tıklanır ve işlem bitirilir.

İşlem bittikten sonra TOOLSPACE points groupta COGO pointsleri görebilirsiniz.

COGO noktaları txt formatında kaydetmek için; menüde Points sekmesine tıklanır açılan menüde Import/Export Points üzerine geliyoruz ve açılan menüden Export Points seçeneğine tıklıyoruz.

Açılan pencerede Format kısmını Noktaların nasıl export edilmesini isterseniz o formatı seçiyorsunuz ( XYZ,YXZ, gibi) Destination File kısmında aşağıdaki resimde gösterilen butona tıklayıp nokta dosyasının kaydedileceği yeri belirleyip nokta dosyası adını yazıyoruz Open butonuna tıklayıp ardından OK butonuna tıklıyoruz.Nokta datası olmayan yüzeylerden nokta datası oluşturma ve noktaları txt olarak kaydetme işlemleri bu kadar.

 

Önemli; Bu içeriği kısmen yayınlamak istiyorsanız, içeriğin linkini TIKLAYINIZ ibaresi ile link vererek yayınlayabilirsiniz. Link belirtmeden yayınlanması yasaktır.

 

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.