Autocad çizim birimleri değiştirme

06.01.2018
A+
A-
Autocad çizim birimleri değiştirme

Bu makalede, AutoCAD’de çizim birimlerini nasıl dönüştürebileceğinizi açıklayacağım.

Emperyal ünitelerde (inç) bir çizime sahip olduğunuzu ve metrik birimlere (mm) dönüştürmek istediğinizi varsayalım, o çizimi deneme.DWG olarak adlandıralım.

-DWGUNITS komutu ;

Bu, çizim birimini dönüştürmek için kolay bir yöntemdir, ancak sadece AutoCAD 2009 ve sonraki sürümleri için çalışır.

AutoCAD’de deneme.DWG çizimini açın ve ardından komut satırına -DWGUNITS yazın (komut öncesi çizgiyi eklemeyi unutmayın) ve enter tuşuna basın. Şimdi aşağıda gösterilen görüntüye benzeyen komut satırı istemine bakın.

Burada geçerli çizimde kullanmak istediğiniz birimi belirtmeniz, birim numarasını girmeniz gerekir. Bu durumda, milimetre seçeneği üçüncü sırada ve dolayısıyla 3 yazıp enter tuşuna basarak çizim birimi olarak milimetreyi seçersiniz. Benzer şekilde diğer seçenekleri de aşağıda belirttiğimiz gibi ayarlayalım.

Linear display format (görüntü formatı)   <2>

Linear display precision(görüntü hassaslığı)   <4>

Scale objects from other drawings upon insert? (çizim nesne ölçeği)   <evet>

Match INSUNITS to drawing units?(çizim birimleri eşleştirilsin mi)    <evet>

Seçiminize bağlı olarak, aşağıdaki komut istemlerini komut satırında görebilir veya göremeyebilirsiniz. Bu istemlerin her ikisinden de evet’i seçin.

Scale objects in current drawing to reflect change in units? (Mevcut çizimdeki nesneleri birimdeki değişikliği yansıtacak şekilde ölçeklendirilsin mi?) <evet>

Include objects in Paper Space?(Kağıt Alanına nesneler dahil et?) <evet>

Çiziminiz çizim birimi olarak milimetre ile metrik değere dönüştürülür. Çizimdeki herhangi bir iki nokta arasındaki mesafeyi ölçerek sonucu doğrulayabilirsiniz, şimdi inç yerine milimetre cinsinden raporlanacaktır.

 

 

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.