autocad çizimlerini temizleme

20.12.2017
autocad çizimlerini temizleme

Bu makalede, çiziminizi temizleme ve optimize etmek için bir kaç etkili yöntem hazırladım. En yaygın Purge ve Overkill komutlarından başlayalım.

PURGE ve OVERKILL

Bunlar büyük olasılıkla neredeyse tüm taslaklar tarafından çizimlerini temizleyen ilk birkaç komuttur. Bir çizimi temizlemek çiziminizdeki katmanlar, bloklar, çizgi türleri vb. Gibi gereksiz veya kullanılmayan varlıkları temizler.

Komut satırına temizleme komutu purge yazın ve tıklayın. Bu pencereden Tümünü Temizle Purge All düğmesini tıklayın, çizimdeki tüm gereksiz nesneleri kaldırmak için Tümünü temizle düğmesine birkaç kez tıklamanız gerekebilir.

Çizim tamamıyla temizlendiğinde, temizleme tüm düğmesi gri renkleri çıkacaktır. Ardından pencereyi kapatın

Overkill başka bir temizleme aracıdır, overkill’i kullanarak tüm üst üste binen veya çoğaltılmış çizimler kaldırılabilir ve bir araya getirilebilir.

Komut satırına Overkill yazıp enter tuşuna basın, çizim alanından nesneleri seçmenizi ister. TÜM yazıp enter’a basın, bu, overkill uygulamak için seçim alanında eksiksiz çizimi seçecektir. Tekrar basın enter tuşuna ve yinelenen nesneleri sil penceresinde Tamam’a tıklayın.

Blok yaz

Bu basit bir çizim temizleme aracı gibi görünebilir. Ancak çiziminizdeki tüm gereksiz karmaşılığın temizlenmesinde çok etkilidir.

Bu yöntem yalnızca, katman atamaları da dahil olmak üzere çiziminizden veri kaybına neden olduğundan, çiziminizi temizleme seçeneğiniz olmadığında kullanılmalıdır.

Bu komut, tüm çizim öğelerini bir başka temiz ve boş şablona aktarır ve karışıklığı geride bırakır. Bu özelliği kullanmak için etkilenen çizimi açın WBLOCK yazın ve enter tuşuna basın.

Bu, yazım bloğu penceresini açar, kaynak panelinden Nesneler radyo düğmesini seçin ve daha sonra puanları al butonuna tıklayın ve çizimde bir taban noktası belirtin. Ardından, nesneler paneline gidin ve nesneleri seç düğmesini tıklayın ve çizim alanınızdaki tüm çizim varlıklarını dahil etmek için bir seçim yapın.

Seçim kümenizdeki tüm çizim varlıklarını dahil etmek için kaynak panelden Tüm çizim radyo düğmesini de kullanabilmenize rağmen, çiziminizde genellikle işinizin dışında bulunan görünmez çizim varlıklarının seçiminden kaçınmaya yardımcı olduğu için manuel seçimi tercih ediyorum.

Hedef panelinden dışa aktarılan çizimi kaydetmek istediğiniz yolu seçin ve Tamam’ı tıklayın. Temizlenen çizim artık belirtilen yoldan kaydedilecektir.

Denetim ve Kurtarma: (Audit and Recover)

Bu komutlar genellikle hataları AutoCAD çizimlerinden kaldırmak için kullanılır, hataları içeren bir çizim gereksiz yere şişirilebilir.

Bu tür çizimleri temizlemek için komut satırına AUDIT yazın ve enter tuşuna basın. Komut satırı, tespit edilen hataları düzeltip düzeltmeyeceğinizi belirtmenizi ister, tespit edilen tüm hataları bulmak ve düzeltmek için Y yazın ve enter tuşuna basın.

Kurtarma komutu çizimin bozuk olduğu yerlerde açılmaması için kullanılabilir. Bu durumlar için, boş bir çizim türü RECOVER yazın ve enter tuşuna basın, daha sonra seçilen dosya penceresinden etkilenen çizime göz atın ve açmak için tıklayın.

AutoCAD çiziminizdeki tüm hataları kaldırmaya çalışacak ve daha sonra yeni bir oturumda açacaktır.

DGN PURGE:

Bazen AutoCAD çizim dosyası boyutu görünüşte hiç veri bulunmaması için şişirilir.

Bu hata ayrıca, metin ve boyutlar gibi ek açıklamalar seçerken imlecin gecikmesi, kopyanın AutoCAD’te çalışmaması ve dosyanın açılması çok uzun sürmesi gibi diğer sorunlara neden olur.

 

Cleaning unreferenced Regapps

Referanssız Kayıtlı uygulama kimliği fazlalığı ile çizim normal boyuttan daha büyük göstermeye başlar ve performans sorunu sızar.

Unreferenced Regapp Id’nin tipini -PURGE‘yi komut satırında temizlemek için (PURGE’dan önce çizgi eklemeyi unutmayın) ve enter tuşuna basın. Ardından, komut satırından Regapp‘i seçin ve komut satırı Regapp’in adını belirtmenizi isterse, enter tuşuna basın. Referanssız tüm Kayıt Defteri Adları silinene kadar girmeye devam edin.

Tek bir çizimde, yönlendirilmemiş Regapp Id’nin temizlenmesi için -PURGE komutunu kullanabilirsiniz, ancak birden çok çizim için yalnızca bir görev alarak olur ve bu durumlarda, tanımlanmayan  Regapp Id’nin temizlenmesini toplu işlemek için Regapp ID temizleme yardımcı programı aracını kullanabilirsiniz.

 

 

 

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.