Autocad de birimler nasıl değiştirilir

01.09.2018
Autocad de birimler nasıl değiştirilir

AutoCAD çiziminde birimler nasıl değiştirilir ?

Bu makalede AutoCAD çizimin de birimleri değiştirebileceğiniz iki temel yöntemi yazacağım.

Emperyal birimlerde inç formatlı bir çiziminiz olduğunu ve bunu metrik birimlere (mm) dönüştürmek istediğinizi varsayalım, örneğini de ornek.DWG olarak adlandıralım.

Kullanacağımız Komut  -DWGUNITS 

Bu; çizim birimini dönüştürmek için en kolay  yöntemdir. Ancak sadece AutoCAD 2009 ve sonraki sürümleri için çalışacaktır.

AutoCAD’de Sample.DWG çizimini (imperial) açın ve komut satırında ( -DWGUNITS ) yazın (komuttan önce tire eklemeyi unutmayın) ve enter tuşuna basın. Aşağıdaki resimdeki gibi bir sonuç çıkacaktır.

Burada, mevcut çizimde kullanmak istediğiniz birimi belirtmeniz, birim  numarasını yazmanız gereklidir. Bu durumda, milimetre seçeneği üçüncü sıradadır ve dolayısıyla 3 yazıp enter tuşuna bastığımızda milimetreyi çizim birimi olarak seçecektir. Ardından gerekli onayları verelim. 

Ekran formatı 2

Ekran hassasiyeti 4

Eklendikten sonra diğer çizimlerdeki nesneler ölçeklendirilsin mi? Evet

INSUNITS‘i çizim birimlerine eşleştirilsin mi? Evet

Seçiminize bağlı olarak komut satırında aşağıdaki komutlar çıkabilir veya çıkmayabilir. Bu komutların ikisinden de evet’i seçin.

Mevcut çizimdeki nesneleri birimdeki değişimi yansıtmak için ölçeklendirmek ister misiniz?  Evet

Nesneleri dahil et Evet

Çiziminiz artık çizim birimi olarak milimetre ile metriğe dönüştürülmüştür. Sonuç, çizimdeki herhangi iki nokta arasındaki mesafeyi ölçerek doğrulayabilirsiniz. Şimdi inç yerine milimetre cinsinden bildirilecektir.

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.