autocad işlem kaydedici recorder

10.01.2018
autocad işlem kaydedici recorder

Autocad işlem kaydedici nedir ?

Autolisp birçok CAD görevini otomatikleştirmek için mükemmel bir araçtır, ancak bilgisi olmayan biri için (benim gibi :p ) Action Recorder, yani LISP kullanmadan AutoCAD’de yapılan işleri otomatik tekrar edebiliriz.

Hareket kaydediciyi kullanma AutoCAD’deki tekrar eden görevlerden bazıları işlem makrosu olarak kaydedilebilir ve gerektiğinde hatırlanabilir, bir örnek verelim ;

Çoğu çizimde belirli bir tekrara ihtiyacınız vardır ve bu çizimlerin her birini el ile oluşturmak istemiyorsanız, hareketlerinizi çizimden birine kaydedebilir ve bu işlemi yalnızca tüm çizimler için kullanabilirsiniz.

Kayıt Eylemi;

Kayıt işlemine başlatmak için, işlem kaydedici panelindeki kayıt düğmesine tıklayın, ardından record simgesine tıklayın. Şimdi herhangi bir yarı çapla bir daire oluşturalım ve üç sıra ve beş sütun içeren dikdörtgen bir şekil oluşturalım.

İşlem kaydedici paneli üzerindeki  durdur düğmesini tıkladığınızda, bir eylem makro penceresi açılır ve bu eylemin adını ve açıklamasını girelim ve kaydetmek için Tamamı tıklatalım. Bu makro, .actm uzantısıyla C: \ Users \ <kullanıcı adı> \ AppData \ Roaming \ Autodesk \ AutoCAD 2015 \ R20.0 \ enu \ Support \ Actions yolunda kaydedilir.

Şimdi çiziminizi kapatın ve AutoCAD’de yeni bir sayfa açın, yönetilen sekmesine gidin ve eylem kaydedici panelinde listelenen eyleminizle bir açılır menü bulacaksınız. Bu işlemi seçin ve o menünün hemen üzerindeki oynat düğmesini tıklayın.

Hareket kaydedicinin daire merkezinin koordinatları ve dairenin yarıçapı gibi değerleri değiştirmek isterseniz, hareket makrosun da değişiklik yapabilirsiniz.

 

Şimdi eylem makrosunu oynatmak istediğinizde dairenin yarıçapını girmenizi ister ve benzer buna benzer değişiklikler makronuzu otomatik tekrarlayabilirsiniz.

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.