Autocad nokta ve stil ayarları

20.01.2018
A+
A-
Autocad nokta ve stil ayarları

Autocad Nokta ve Stil Ayarları Nasıl Yapılır ?

AutoCAD’te POINT veya PO komutunu kullanarak basit noktalar yapabilirsiniz, Nokta atmak için sadece PO yazın, enter tuşuna basın ve çizim alanındaki bir noktayı tıklatın veya noktayı oluşturmak istediğiniz noktanın koordinatlarını belirleyin. Varsayılan olarak, nokta çizim alanında tek bir nokta olarak görünür ve çiziminizi yapmak için bu noktaları referans alabilirsiniz.

Noktalar varsayılan olarak seçilemez, bu noktaları seçilebilir hale getirmek için aşağıdaki resimde gösterildiği gibi nesne ekleme durum çubuğu seçeneğinde istediğiniz özelliği etkinleştirin.

Değiştirilebilir Nokta Türü

Varsayılan nokta, referans yapmak gibi çoğu kullanım için mükemmel olan çok küçük piksel boyutlu noktadır. Ancak PTYPE komutunu kullanarak varsayılan nokta stilini de değiştirebilirsiniz.

Komut satırında PTYPE yazın ve enter tuşuna basın, Nokta Stili penceresi mevcut nokta stillerinin bir listesi ile birlikte açılacaktır. Bu noktalar listesinden başka bir nokta stilini seçebilir ve nokta stilini uygulamak için Tamam’ı tıklatabilirsiniz.

Zaten farklı bir nokta stili olan noktalar oluşturduysanız ve daha sonra bu noktanın stilini değiştirirseniz, çizim alanındaki tüm nokta stilleri de yeni nokta stiline dönüşecektir.

Herhangi bir nedenle çizim alanından noktaları gizlemek isterseniz veya noktaları çizmek istemiyorsanız nokta penceresinde, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi boş bir kutuyla temsil edilen ikinci noktayı kolayca seçebilirsiniz .

Nokta türünü doğrudan komut satırından değiştirmek için PDMODE komutunu da kullanabilirsiniz. PDMODE varsayılan değeri piksel büyüklüğünde 0(sıfır) dır. Bunu, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi nokta türünü değiştirmek için 0’dan 4’e herhangi bir değere değiştirebilirsiniz.

Bu durumda, değeri 1 olarak değiştirirseniz, nokta çizim alanından gizlenir.

Nokta Boyutunu Değiştirme

Varsayılan olarak nokta boyutu ekranın boyutuna göredir ve yakınlaştırma komutu noktanın boyutunu değiştirmez. Yakınlaştırma ve uzaklaştırma, nokta boyutunu değiştirirse çizim nesnelerini yeniden oluşturan RE komutunu kullanarak mevcut çizim alanına göre boyutunu sıfırlar.

PTYPE yazın ve enter tuşuna basın. “Mutlak birimlerdeki boyutu ayarla” radyo düğmesini seçin ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Nokta Boyutu alanında istediğiniz noktanın boyutunu belirtin. Birinci ve ikinci nokta türlerinden başka herhangi bir nokta türü seçtiğinizden emin olun.

Tamam’ı tıklayın; şimdi çiziminizi yakınlaştırdığınızda, uzaklaştırdığınızda veya yeniden oluşturduğunuzda bile noktalarınızın boyutunun sabit kalacağını göreceksiniz.

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.