autocad özel menü oluşturmak

29.12.2017
autocad özel menü oluşturmak

Autocad’de özel olarak kullandığınız komutları bir menü halinde oluşturabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız “Ribbon Panel(menü)” oluşturma aşamalarını aşağıdaki resimli anlatımdan öğrenebilirsiniz.

Özel panel için komut satırına CUI yazıp enter tuşuna basın. kullanıcı ara birimi penceresinde özelleştirmeyi etkinleştirin. Bu pencereden, tüm dosyalardaki Özelleştirmeler panelinin altındaki + simgesini tıklayarak şeridi genişletin. Panele sağ tıklayın ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi bağlamsal menüden Yeni Panel’i seçin.

Ardından yeni panel açın ve favori araçlarımızı aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Tüm Dosyalar panelinde Özelleştirme altındaki komut listesi panelinden bu panele ekleyebiliriz.


Bu panel AutoCAD’in tüm komutlarını listeler ve komutlar listesi panelinin üst kısmındaki arama çubuğunu kullanarak komutunuzu arayabilirsiniz. Donut komutunu bu panele eklemek istediğimizi varsayalım, Donut yazın ve bu komut listenin başına ulaşacaktır. Donut komutunu sağ tıklayın ve bağlamsal menüden kopyalamayı seçin.

Yukarıdaki adımlarda oluşturduğumuz panelinize gidin ve + simgesine basarak aracı genişletin, şimdi Panel aracımızda 1. Satır’ı göreceksiniz. Satır 1’i sağ tıklayın ve bağlamsal menüden yapıştırı seçin. Bu işlemi bu panele eklemek istediğiniz diğer tüm komutlar için tekrarlayın.

Şimdi özel panelimiz kullanıma hazır. Bu panel için bir sekme atamanız gerekiyor. Panelime sağ tıklayın ve bağlamsal menüden kopyalamayı seçin. Ardından sekmelere gidin ve simgesini genişletin ve ardından bu paneli yapıştırmak istediğiniz sekmeyi seçin + simgesini tıklayın.

Bu örnekte, onu yönet sekmesine yapıştıracağım. Yönet sekmesini seçin, ardından sağ tıklayın ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi bağlam menüsünden yapıştırı seçin.

Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir penceresini kapatmak için Uygula ve ardından Tamam’a tıklayın.

Şimdi yönet sekmesine gidin ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Özel araçlarla ve komutlarla Panelim’i göreceksiniz.

Bu özel paneli silmek için CUI penceresine gidin ve panele sağ tıklayarak  bağlamsal menüden sil seçimini seçerek silin. Doğru paneli sildiğinizden ve diğer panelin yanlışlıkla silinmesini istemediğinizden emin olun.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    çok teşekkürler faydalı oldu.