autocad varsayılan ayarlara sıfırlama

05.02.2018
autocad varsayılan ayarlara sıfırlama

AutoCAD’i varsayılan ayara manuel olarak nasıl sıfırlayabilirim?

AutoCAD’iniz hatalardan dolayı çalışmıyorsa, AutoCAD’i varsayılan ayara manuel olarak sıfırlayabilirsiniz. Ancak manuel sıfırlamayı denemeden önce, ilgili makalede bahsedildiği gibi daha basit yöntemleri denemenizi öneririm. Daha basit yöntemleri diğer makalelerimizde anlatacağız.

Çoğu durumda, bazı ipuçları sorunları çözebilir ancak AutoCAD hala düzgün çalışmıyorsa, bunu manuel olarak sıfırlayarak fabrika ayarlarına geri döndürmeyi deneyebilirsiniz. Bu yöntem, Windows kayıt defterinde değişiklik yapacağımız için yönetici özelliklerine sahip olmanızı gerektirir. Yani biraz anlamalısınız bu işlerden 🙂 Bu değişiklikleri yapmadan önce Autodesk yazılımının tüm sürümlerini kapattığınızdan emin olun.

Manüel AutoCAD Sıfırlama

Pencere + R tuşlarına basın ve ardından Çalıştır penceresinde REGEDIT yazın ve kayıt defteri düzenleyici penceresini açmak için enter tuşuna basın. Sol taraftaki dosya seçenklerinden HKEY_CURRENT_USER klasörünü genişletin, daha sonra yazılım(software), ardından Autodesk, daha sonra AutoCAD, daha sonra R20.0 veya R21.0 listesinden hangisi varsa genişletin.

Şimdi klasörü ACAD-E001: 409 seçin ve üzerine sağ tıklayın ve bağlamsal menüden Dışa Aktar’ı seçin. Kayıt defteri değerini kaydetmek için bir konum belirtin. Şimdi ACAD-0001: 409 klasörü üzerinde sağ tıklayın ve bağlamsal menüden sil seçeneğini seçin ve kayıt defteri düzenleyici penceresini kapatın.

Tüm gizli klasörleri windows explorer kullanarak görünür hale getirin, Windows 10’da aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Dosya Gezgini’nin Görünüm sekmesindeki Gizli öğeler kutusunu işaretleyerek görünür yapabilirsiniz.

C: \ Users \ <kullanıcı adı> \ AppData \ Roaming \ Autodesk’e gidin ve AutoCAD 20XX klasörünü AutoCAD 20XX.old olarak yeniden adlandırın. (XX autocad sürümüdür)

C: \ Users \ <kullanıcı adı> \ AppData \ Local \ Autodesk klasörüne gidin ve burada AutoCAD 20XX klasörünü AutoCAD 20XX.old olarak yeniden adlandırın. (XX autocad sürümüdür)

Yukarıda belirtilen dosya yolunda <user name>, bilgisayarınıza atanan kullanıcı adı olacaktır, örneğin benim durumumda kullanıcı adımı PC’mde USER101’tır. Ayrıca, 20XX, benim durumumda 2017 olan AutoCAD yazılımının sürümüdür.

Bütün bu değişiklikler tamamlandığında AutoCAD yazılımı başlatılır ve kutu koşulundan ve hatasız olarak açılacaktır.

Eski AutoCAD’e geri döndürülüyor

Bunun bir şekilde AutoCAD sürümünüz için çalışmıyorsa AutoCAD kurulumunu bir önceki haline geri döndürebilirsiniz. Yukarıdaki örnekte kaydedilen kayıt dosyasına çift tıklayın ve AutoCAD 20XX.old klasörlerini AutoCAD 20XX olarak yeniden adlandırın ve ardından AutoCAD’i yeniden başlatın.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.