Autocad yüksek çözünürlüklü resim elde etmek

30.12.2017
A+
A-
Autocad yüksek çözünürlüklü resim elde etmek

AutoCAD çizimlerinden yüksek çözünürlüklü resimler, sunum veya baskı amaçlı tif, png olarak ihtiyaç duyarsanız size güzel bir ip ucu 😉  AutoCAD’de yüksek çözünürlüklü çizim için yazıcı ve kağıt ayarlarını yapılandırmanız gerekir. Bu ayarlar yerel olarak PC’ye kaydedilir ve dosyaya bağımlı değildirler.

Yazıcı Ayarları

Komut satırına PLOTTERMANAGER yazın, yazıcı tipini yapılandırmak için enter tuşuna basın. Plotter penceresinden Add-A-Plotter Sihirbazı üzerine çift tıklayın.

Sihirbazda İleri’ye tıklayın, ardından sihirbazın bir  sonraki sayfasından bilgisayarım radyo düğmesini seçin ve İleri’yi tekrar tıklayın. Yazıcı Model sayfasından, Üreticiler panelinden Raster dosya formatları ve model listesinden TIFF sürüm 6 (sıkıştırılmamış) seçin.

PNG ve BMP gibi Modeller panelinden de diğer seçenekleri seçebilirsiniz, ancak TIFF formatı katman verilerini ve diğer bilgileri de görüntüde koruyacaktır.

İleri’ye iki kez tıklayın ve istendiğinde Dosyaya Ars ı radyo düğmesini seçin. Özel yazıcınıza herhangi bir isim atayın, bu örnek için bunu deneeme olarak adlandırıyorum. Yazıcıya bir isim atadıktan sonra İleri düğmesine tıklayın.

Sihirbazın son sayfasındaki yazıcı Yapılandırmasında Düzenle düğmesini tıklayın, bu, özel yazıcımız için Plotter Yapılandırma Düzenleyicisini açacaktır.

Bu yazıcı yapılandırma düzenleyici penceresinde Aygıt ve Belge Ayarları sekmesini tıklayın ve Kullanıcı Tanımlı Kağıt Boyutları ve Kalibrasyon seçeneğini genişletin ve Özel Kağıt Boyutları‘nı seçin, ardından yeni kağıt boyutunu tanımlamak için Ekle düğmesine tıklayın, referans için aşağıdaki resime bakın.

Yeni bir Özel Kağıt Boyutu sihirbazı açılır, bu sihirbazın ilk sayfasındaki İleri düğmesine tıklayın. Sihirbazın Medya Sınırları sayfasından, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi genişlik ve yükseklik alanlarında 5000 girin ve İleri’yi tıklayın.

Kağıda bir isim atayın ve diğer ayarları varsayılan değerlerine getirin. Örneğimiz için, Custom Size 5000 PX olarak adlandırıyorum. Özel Kağıt Boyutu sihirbazını kapatmak için bitir düğmesini tıklayın ve aynı zamanda açık pencereleri de kapatın.

Artık çizici, yüksek çözünürlüklü çizim için tamamen yapılandırılmıştır.

Yüksek çözünürlükte çizim

Komut satırına PLOT yazın ve enter tuşuna basarak çizim penceresini açın. Bu pencereden, yazıcı / çizici açılan menüsünden Özel Plotter.pc3’ü seçin ve Kağıt boyutu açılır menüsünden Özel Boyut 5000 px’i seçin.

Çizim alanını ve diğer ayarları atayın ve Tamam düğmesine basın. Bu, yüksek çözünürlüklü TIFF görüntüsü oluşturur ve boyutu, genel resim dosyalarına kıyasla çok büyük olabilir.

 

Autocad özel menü oluşturmak (Ribbon Panel)

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.