DJI Mavic Pro ile Arazi Ölçümü

28.01.2017
DJI Mavic Pro ile Arazi Ölçümü

DJI mavic pro, katlanabilir kollar ve çarpışmadan kaçınmada en büyük atılım olan, kullanılabilirlik ve kaliteyi artıran özelliklerle dolu bir drone. Güvenli uçuş ve kullanım kolaylığı bakımından rakiplerinden fazlasıyla önde.

Drone, genel olarak havadan görüntü ve video çekimleri olarak iki farklı şekilde kullanılmaktadır. Kullanıcıların çoğu bunu bir eğlence olarak görmektedir. Peki sadece bu mudur ?

Hayır tabiki, Dronlar, üzerilerindeki gps sistemi ile haritacılık sektöründe yeni bir dönemi açmaktadır. Drone ile havadan (yüksek çözünürlüklü) ortofoto ile fotogrametrik tekniklerden üretilen arazi etüdleri üzerinde çalışmalar yapılabilir. Şu anda, geleneksel arazi ölçme teknikleriyle karşılaştırıldığında, zamanının yaklaşık% 70’inden tasarruf edebiliyoruz .

Hangi Drone ile sonuçları elde edebiliriz ?

Haritacılık için çok farklı drone modelleri mevcuttur. Bize göre ilginç olan aralarında korkunç fiyat farklarının olmasıdır. Mesela DJI modelleri en fazla 15 bin tl iken, “harita firmaları için geliştirilmiş” adı altında ki pazarlanan drone’ler 100 bin tl.

DJI modeller ile arazi verileri elde edilebilir mi ?

EVET, fazlasıyla edilir. Phantom 3, Phantom 4 gibi modeller ile arazi verileri elde edebilirsiniz. Asıl konumuz yeni bir ürün olan DJI mavic pro modeli ile neler yapılabildiğini söylemek gerekirse, Phantom3 ve 4 serisine göre FOV değeri biraz daha düşüktür. Yani aynı alanda, Phantom4 10 resim çekerken, mavic 13 resim çeker, çünkü FOV yani kamera açısı biraz daha düşüktür. Bunun haricindeki tüm özellikleri hemen hemen aynıdır. Kullanış kolaylığı bakımından kesinlikle Mavic pro tartışmasız öndedir.

Drone İle Harita Yapımı

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. HASAN KOCAOĞLU dedi ki:

  s.a drone özellikleri hakkında biraz bilgi alabilir miyim mesala en fazla kac metreden net foto cekebılıyor ve şeritveri haritalalama işlemei yapılabilir mi ? ve adı gecen drone ile çekilmiş bir kaç fotografı gonderebılır mısınız acaba

 2. Kent Harita Eğitim dedi ki:

  Hasan Bey;
  DJİ mavic pro ile sağlıklı ortofoto görüntülerini bizim araştırmalarımıza göre 70 ile 80 mt yüksekliğinde sağlayabilirsiniz. . Sadece kot ihtiyacı duyuyorsanız 300 mt yükseklik ve yukarısı yine ihtiyacı karşılar. DJİ modelleri profesyonel bir iha değildir. Kübaj hesapları, maden sahaları ölçümü, geniş araziler için kot verileri vs gibi ihtiyaçları karşılayabilirsiniz. Daha fazla detaylar sitemizde mevcuttur

 3. Özgür NERGİZ dedi ki:

  phantom 4 PRO haritalama yaparken auto focus’u kapatabiliyor muyuz? Bildiğim kadarıyla fotogrametri çalışmaları için focus un sonsuza ayarlanmış ve sabit kalması gerekiyor. Konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.