Drone ile ölçümde hata oranı

A+
A-
Drone ile ölçümde hata oranı

Günümüzde birçok alanda uzaktan algılama ve fotogrametri teknikleri ile üretilen veriler kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde uzaktan algılama ve fotogrametri ile üretilen verilerde, üretim platformu olarak insansız hava araçları kullanılmaya başlanmıştır. Düşük maliyet, hız, yüksek çözünürlük ve tekrarlı uçuş kabiliyeti sayesinde insansız hava araçları küçük alanlar için tercih edilmektedir (Eisenbeiss, H., 2009; Changchun, L., 2010). Ayrıca insansız hava araçları, insanların girmesinin tehlikeli olduğu ve hassas davranılması gereken arkeolojik alanlarda, kolaylıkla ölçüm yapılmasını sağladığı için tercih edilmektedir.

Çalışma Alanı
Çalışma alanı Eskişehir ili içerisinde bulunan Şarhöyük(Dorylaion) antik kentidir (Şekil 1). Şarhöyük antik kenti Eskişehir’in kuzey doğusunda bulunan en eski yerleşim birimi olmakla birlikte Orta Anadolu’nun en büyük höyüklerinden biridir. Yapılan kazılarda İlk Tunç Çağı, Hitit, Frig, Hellenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden buluntular ortaya çıkarılmıştır. William Mitchell Ramsay’e göre Dorylaion terkedildikten sonra, şehrin güneyine yeni bir yerleşim yeri kurulmuş ve Şarhöyükün bulunduğu bölgeye Eskişehir denilmeye başlanmıştır (Ramsay, M. W., 2010). Bu nedenden dolayı Eskişehir kenti ismini muhtemelen bu höyükten almıştır. Höyükte 1989 yılında Prof. Dr. A. Muhibe Darga tarafından kazılara başlanmış, kazılar 2004 yılından itibaren Prof. Dr. Taciser Tüfekçi Sivas tarafından sürdürülmüş olup, 2013 yılında Sivas’ın vefatıyla eşi Doç. Dr. Hakan Sivas kazı başkanlığı üstlenmiştir ve kazılar hala devam etmektedir.

İnsansız Hava Aracı Ölçümleri
Bu çalışma kapsamında tam otomatik uçuş yeteneğine sahip sensefly firmasının ürettiği eBee isimli insansız hava aracı kullanılmıştır. Hazırlanan uçuş planına göre uçuş otomatik olarak gerçekleştirilmekte ve belirlenen aralık ve güzergâha göre çalışma alanına ait fotoğraflar çekilmektedir. Fotoğraf çekim işlemi aracın altına yerleştirilen 16MP çözünürlüklü Canon IXUS 125 HS dijital kamera ile gerçekleştirilmiştir. İnsansız hava aracına (Şekil 2) ve fotoğraf makinesine (Şekil 3) ait teknik bilgiler şekil 2 ve 3’te gösterilmiştir.

Uçuş Planı Hazırlanması
İnsansız hava aracı ile veri toplama işlemine geçmeden önce araziye ait 2 adet uçuş planı hazırlanmıştır. Çalışmada 2 adet uçuş planını yapılmasının nedeni, farklı uçuş modlarının sonuç ürünlere olan etkisini araştırmak ve zor arazi koşullarında uçuş modlarının nasıl bir tepki verdiğini belirlemektedir. Uçuş planları insansız hava aracının kontrol yazılımı da olan eMotion – 2 ile hazırlanmıştır. Birinci uçuş planı kolay arazi modunda tanımlanmıştır. Bu uçuşta yer örneklem aralığı 4cm/piksel, uçuş yüksekliği 130m olarak planlanmıştır. Çekilecek fotoğrafların bindirme oranları; %60 enine ve %70 boyuna olarak ayarlanmıştır. İkinci uçuş planında ise zor arazi modunda hazırlanmıştır. Bu uçuşta da yer örneklem aralığı 6cm/piksel, uçuş yüksekliği 196m olarak planlanmıştır. Bindirme oranları enine %85 ve boyuna %70 olarak ayarlanmıştır.

Yer Kontrol Noktalarının Yerleştirilmesi ve Ölçülmesi
İnsansız hava aracından elde edilen görüntülerin harita olarak kullanılabilmesi için yer kontrol noktaları ile koordinatlandırılması gerekmektedir. Koordinatlandırma işlemi için çalışma alanına homojen şekilde dağıtılmış 34 adet kontrol noktası yerleştirilmiştir (Şekil 4). Yerleştirilen yer kontrol noktalarının koordinatları JAVAD marka GNSS alıcısı ile TUSAGA-Aktif sistemine bağlı olarak ölçülmüştür.

Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Sempozyumu

BİR YORUM YAZIN

five × 4 =

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Drone ile Haritalama I Harita Mühendisliği I İnşaat Mühendisliği I İnşaat Sektörü I Emlak Sektörü I Netcad I Autocad I Autocad Civil 3D