Kat İrtifakı Tapusunu Kat Mülkiyetine Çevirme

03.02.2017
Kat İrtifakı Tapusunu Kat Mülkiyetine Çevirme

kat mülkiyeti tapusunun herhangi bir engelle karşılaşmadan kolayca temin edilebilmesi için öncelikle söz konusu olan mülkiyete dair inşaat çalışmalarının tamamlanmış olması gerekmektedir. Bununla birlikte iskân belgesinin de ilgili belediye birimlerine başvuru yapılmak sureti ile alınması gerekir. Az önce değindiğimiz işlemlerin eksiksiz bir şekilde yerine getirilmiş olması halinde ilgili yapılar için kat mülkiyeti tapusu alınabilir ve herhangi bir zorlukla karşılaşılmaz.

Bu hususların yanı sıra, henüz yapım aşaması sürmekte olan ya da mülkiyetin inşaat çalışmalarına başlanmamış olması halinde, söz ettiğimiz hususların yerine getirilmesinin ardından temin edilecek olan kat mülkiyetine esas olmak üzere, söz konusu mülkiyetin yapılmış olduğu arsanın üstünde ortak paydaş olan malikler tarafınca bir kısım kanun ve yasalar doğrultusunda arsa tapusu verilebiliyor.

Kat Mülkiyeti İçin Gerekli Olan Belgeler

Kat mülkiyeti alabilmek için önce bir takım şartları sağlamanız gerekir, bu şartları sağlamanızın ardından bir kısım evrakları temin etmeniz gerekmektedir.

  • Genel inşaatın projesi
  • Vaziyet planı
  • Yapı kullanım izni, yani iskân belgesi
  • Her bir bağımsız bölümün arsa payını, kat, daire, ofis, işyeri gibi nev’ini ve bu bağımsız bölümlerin birden başlayarak devam eden sıra numaralarını ve eğer var ise eklentilerini belirten bir liste
  • Yönetim planı
  • İlgili maliklerin nüfus cüzdanları ve vesikalık fotoğrafları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.