Arazi Ölçümünün Önemi Nedir

01.09.2018
A+
A-
Arazi Ölçümünün Önemi Nedir

Arazi Ölçümünün Önemi Nedir ? Arazi Ölçümü Nasıl Yapılır ?

Kısaca ; Arazi Ölçümü Nedir ?

Arazi Ölçümü ; Arazi üzerindeki eğimleri (kotları), bir koordinat sistemine dayalı belirleme ve ölçme işlemidir. Haritacılar, Dünya’nın yüzey özelliklerini tanımlayan ölçümler, veriler ve haritalar üretmek için belirli cihazları ve dijital teknolojiyi kullanırlar. Bu inşaat mühendisliği ve inşaat projeleri için de çok önemlidir .

Haritacılar, arazi alanlarının planlanmasında ve tasarlanmasında, yolların, kamu hizmetlerinin ve çevre düzenlemelerinin nihai inşasına kadar, arazi geliştirilmesinde önemli bir rol oynarlar.

Arazi Ölçümü Türleri Nelerdir ?

Arazi  ölçümleri üç temel kategoriye ayrılabilir:

  • Standart arazi ölçümleri: Sınır çizgilerinin tanımlanması, arazi alanlarının hesaplanması vb.
  • Betonarme ölçümleri: Bir binanın doğru yerde yapılmasını sağlamak vb.
  • Bilgilendirme ölçümleri: Harita ve grafik oluşturmak için kullanılır.

Arazi çalışmaları ayrıca jeodezik veya düzlemsel çalışmalar olarak da sınıflandırılabilir:

  • Jeodezik etütler, geniş alanları kapsama eğilimindedir ve kesinliği sağlamak için Dünya’nın eğriliğini dikkate almalıdır. Bu ölçümler, üçgenleme ve trilaterasyon gibi teknikler gerektirir.
  • Düzlem ölçümleri Dünya yüzeyini düz bir düzlem olarak düşünür, eğrilik dikkate alınmaz. Bunlar daha küçük alanlar için kullanılır. Gereken teknikler, düzlem trigonometri ve düzlem geometrisini içerir.

Arazi Ölçümün Amacı Nedir ?

Kalkınma ve planlama açısından ya da inşaat amaçlı olarak en uygun arazi kullanımını belirlemek için ön saha değerlendirmeleri yapılır. Bu çalışma sadece büyük ölçekli kurumsal projeler için değil, aynı zamanda özellikle bölge üzerindeki yapılaşmanın büyük olduğu kentsel alanlarda inşaat projeleri için de yararlıdır. 

Arazi Değerlendirilmesi !

Arazi kullanımı ile ilgili ölçümler ve çalışmalar, bölgesel alanlardan, özel proje alanlarına kadar çeşitli ölçeklerde yapılabilir. Çoğu durumda, doğal kaynakların yerini ve kullanımını belirlemek ve belirli bir olay veya faaliyetten kaynaklanan çevre kirliliğinin boyutunu belirlemek, veya topoğrafik kotlu ölçümler yapmak için bölgedeki özel veya kurumlara çalışmalar yapılabilir. 

Arazi Ölçümlerinin Çevresel Yönü

Bir ön saha çalışması, bir bölge ve çevresi hakkında bilgi edinmek için önemli bir araçtır. Çevresel bir bakış açısıyla yapılan değerlendirmeler, bölgenin insan sağlığına ve yakın çevreye yönelik herhangi bir tehdit oluşturup oluşturmadığını analiz eder. Arazi ölçümleri ülkemizde kısıtlı alanda kullanılmaktadır. Arazi ölçümlerinden kasıt sadece total station ile yapılan çalışmalar değildir. 

Hava fotoğrafları, uzaktan algılama görüntüleri, yeraltı araştırmaları, coğrafi etütler ve yerinde yapılan testler de bunlara dahildir. İlgili veriler elde edildikten sonra, proje karar verme sürecinde yetkili kurumlar veya özel proje firmaları tarafından detaylı incelenir.

Plankote nedir ? Arazi Etüt Nedir ?

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.