Beton Karışım Oranları Nedir

16.01.2019
Beton Karışım Oranları Nedir

Beton Karışım Oranları Nedir ?

Betonu hazırlarken, sağlam ve dayanıklı bir beton karışımı üretmek için doğru beton karışım oranlarını kullanmak önemlidir. Beton yapmak için ihtiyacınız olan dört temel malzeme vardır. Portland çimentosu, kum, agrega (taş) ve su.

Agreganın kuma çimentoya oranı, beton karışımının basınç dayanımının belirlenmesinde önemli bir faktördür. Somut bir karışım oranının 1 kısım çimento, 3 parça kum ve 3 parça agrega yaklaşık 3000 psi’lik bir beton karışımı üretir. Suyun çimento, kum ve taş ile karıştırılması, karışım sertleşinceye kadar malzemeleri birbirine bağlayacak bir macun oluşturur.

Betonun dayanım özellikleri, su / çimento oranı ile ters orantılıdır.Temel olarak bu, betonu karıştırmak için daha fazla su kullandığınız (çok akışkan) beton karışımı daha zayıf olduğu anlamına gelir. Betonu karıştırmak için kullandığınız daha az su (biraz kuru fakat uygulanabilir) beton karışımı daha güçlüdür. Kuru materyalleri kovalar veya başka bir tür ölçüm cihazı kullanarak ölçmek suretiyle doğru beton karışım oranları elde edilebilir.

Bu oranlara dayanarak piyasada mevcut çeşitli beton sınıfları vardır. Bunlardan bazıları: C10, C20, C30, C35, vb.

Not: Beton katkı meselesi farklı bir konudur. Beton katkıları nelerdir ? İnceleyiniz !

Beton Karışım Oranı Tablosu

Aşağıda, gereken çimento, kum ve agrega oranları ile birlikte çeşitli beton karışım derecelerini gösteren standart çizelge tablosu verilmiştir. Aslında beton karışımında bilmemiz gereken mantık basittir. Bunun için “beton karışım formülü excel tablosuna” gerek yoktur. Beton santralinde çalışmıyorsanız…

Beton SınıflarıBeton Karışım Oranları 
(Çimento-Kum-Agrega)
C51: 5: 10
C7.51: 4: 8
C101: 3: 6
C151: 2: 4
C201: 1.5: 3
C251: 1: 2
C301: 0.75: 1.5
C351: 0.5: 1
C401: 0.25: 0.5

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz gibi, Örnek: C5; Çimento 1 ise, kum 5, agrega 10 olmalıdır. Bu standart karışım tasarımlarında kum hacmi her zaman agregaların yarısı kadar tutulur. Bu oranları, proje boyunca kolayca kullanılabilecek kovalar veya başka standart küpler kullanarak ölçebilir ve koruyabilirsiniz. Tüm proje boyunca hazırlanan her bir beton karışımında tutarlılığın korunması gerekmektedir. 

Beton Karışımında Su Miktarı

Su içeriğinin yanı sıra, betonun gücünü ve işlenebilirliğini de büyük ölçüde belirler. Su miktarı arttıkça, betonun işlenebilirliği (daha fazla akışkan) olacaktır. Ancak betonun dayanımını azaltır. Suyu çok düşük tutarsanız, suyun işlenebilirliği de azalır. Bu nedenle, bu tür bir betonu yapıya yerleştirmek zor olacaktır. Gerekli olan su miktarı, çeşitli beton sınıfları için aynı beton hacmi için değişebilir. Bu nedenle, inşaat alanında beton karıştırma sırasında bir denge bulunması gerekmektedir.

Beton Karışım Oranları Hatırlanması Gereken Notlar

1) Daha fazla agregada betonun basınç dayanımı artar. Kum ne kadar fazlaysa işlenebilirlik o kadar iyi olur. Ancak bunların oranı bellidir. Ne eksik ne fazla olmalıdır.

2) Çimento ve basınç dayanımı (agrega) beton kalitesinde iki farklı faktördür. Daha fazla çimento daha fazla basınç dayanımı anlamına gelmez, daha fazla çekme dayanımı demektir.

3) Su ne kadar az olursa, çimento yapışması o kadar güçlü olur, ancak betonu işlemek daha zor olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Selçuk Can dedi ki:

  Teşekkürler. Güzel anlatılmış.

 2. kürşat dedi ki:

  c20 betonu oluşturmak için delta wpl soft programında plc sfc kodunu yazmada yardım edebilecek biri var mı cok basit bir kod bile yeterli olur

 3. Tarık ER dedi ki:

  merhaba excelled bir hesaplama yaptım ama tam emin olamadım yardımcı olursanız sevirinim , buna göre 260 Litrelik mikserim var C35 oluşturmak için yaptığınız tabloya göre cimento 87 KG kum 43 KG agrega 87 kilo makinaya atmam lazım doğrumudur ? ne kadar su atmam lazım ? son olarakta betonu daha güçlü akışkan veya su geçirmez yapmak için BINDER 5 denen bir ürün var bunu kullansam olurmu ? çok teşekkürler rakamlarda saçmalamış olabilirim kusura bakmayın ltf

 4. Anonim dedi ki:

  Çok tşk ediyorum .bir anda bilgi sahibi oldum gibi bu konuda .bu maddelerden biri çakıl taşımı? Saygılarımla.