Bir Drone Nasıl Yapılır

29.12.2018
Bir Drone Nasıl Yapılır

Bir Drone Nasıl Yapılır ?

Piyasada mevcut olan dronların sayısı giderek artıyor.  Neyse ki, kendi dronenizi sıfırdan inşa edebilir ve gereksinimlerinize göre uyarlanmış benzersiz, kişiselleştirilmiş bir araç yaratabilirsiniz. Ancak bu yazının tamamını okuduğunuzda bir droneyi eksiksiz yapabileceğinizi düşünmeyin. Bu yazı siz bir fikir verecektir. Kafanızda taslak oluşturacaktır. Her ne kadar konu başlığı “bir drone nasıl yapılı” olsa da, parçaların büyük bir çoğunluğunu satın almak zorundasınız. Aslında bir drone nasıl montaj yapılır dersek daha mantıklı olabilir.

Üstte eklediğimiz drone şeması, aslında drone mantığını açıkca ortaya koymaktadır. Dronenin, dengeli ve aerodinamik uçmasındaki temel bileşenler resimdeki gibidir. Bu bileşenlerin büyük veya küçük olması, güçlü veya güçsüz olması, tamamen sizin yapacağınız ana gövde ile alakalıdır. Yani dronenin toplam ağırlığı ile alakalıdır.

Bir Drone Yapmak İçin Hangi Malzemelere İhtiyacınız Olacak ?

İhtiyacınız olan araçlar büyük ölçüde yapmak istediğiniz dronun tipine boyutuna bağlı olacaktır. Ancak tüm dronların ihtiyaç duyduğu bazı temel bileşenler vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Motorlar
 • ESC (Elektronik hız kontrolü)
 • Uçuş kontrol cihazı
 • Drone Çerçevesi (ana gövde)
 • Pervaneler
 • Piller
 • Konektörler
 • Kamera
 • Gimbal (kısaca kamera tutucu)
 • Bir montaj seti
 • Bir mikro SD kart
 • Bir RC alıcısı

Uçağınız için parça bulma konusunda sorun yaşıyorsanız, internet üzerinden bir çok satın alabileceğiniz mağazalar mevcuttur. Yani parçasını bulamadım deme şansınız çok düşük.

Drone Nasıl Yapılır ?

Parçaların tamamını temin ettiniz. Artık hepsi montaj yapmaya hazır vaziyette. Öyleyse devam edelim.

Bir Çerçeve Oluşturmak (Ana iskelet)

Drone çerçevesini oluşturmak için istediğiniz malzemeleri kullanabilirsiniz, sadece ahşap, plastik veya metal gibi yapı ve sistemi tutabilecek malzemeleri seçtiğinizden emin olun. Bir drone için, karenizi bir X şekline getirmeniz gerekir ve her pervane ‘X’in 4 noktasında da olacaktır.

Drone Motor Montajı

Motorlar için çerçevenizde delikler açmanız gerekir. Ardından motoru vidalar ve bir tornavidayla çerçeveye sabitleyin. Motorlar 4 ayrı tarafta da eşit olmalıdır. Cıvataları veya vidaları emniyetli bir şekilde sıkın, herhangi bir gevşeklik boşluk, insansız hava aracını dengesiz hale getirebilecek titreşimler yaratacaktır. Motor montajı en kolay işlerden bir tanesidir. Drone için tabi.

Dronenin motorları, dronenin ağırlığının iki katı kadar itiş gücü sağlayacak şekilde derecelendirilmelidir. Eğer drone 800 gram (28 oz) ağırlığında olacaksa, her motor 400 gram (14 oz) olmalıdır. böylece toplam itme miktarı 160.000 gram (5.600 oz) olacaktır.

Not: Motorun boyutu modelinizin boyutuna bağlıdır. Bu motorların ne kadar ağırlık çekebileceğini veya itebileceğini de göz önünde bulundurmalısınız. 

Drone Pervane Sistemi

Pervanenin boyutu, uçtan uca olan mesafedir. Daha uzun pervaneler aynı anda daha fazla itme üretebilir. Hız, ancak pervaneyi döndürmek için motordan daha fazla tork gerektirir. Daha büyük bir pervane ölçüsü, daha hızlı uçabileceğiniz anlamına gelmez. 

Pervanenin yüzey alanı aynı zamanda ne kadar itme kuvveti üretebileceğini de belirler. Daha yüksek yüzey alanı daha fazla havanın hareket etmesini sağlar, böylece daha fazla itme meydana getirir. Bu aynı zamanda motordan daha fazla güç çekmenin de maliyetini artırır.

Çerçevenizin uzunluğu, kullanabileceğiniz maksimum pervane boyutunu belirler. Bu, drone çerçevenizin uzunluk veya genişliğinin en küçüğünü alarak ve 2’ye bölerek kolayca belirlenebilir. Daha sonra bitişik pervaneler arasında dönme boşluğu sağlamak için bunu biraz daha küçük yapmanız gerekir.

ESC’lerin Montajı (Elektronik Hız Kontrolü)

ESC parçası motor kadar önemlidir. Aslında bir dronun beyni demektir. Motorlara güç vermekten sorumludur. Pervanelerin aynı devirde çalışmasını sağlar. Motorlara bağlanan elektronik hız kontrol cihazları, diğer parçaları eklediğinizde aşırı ağırlaşmasını önlemek için drone çerçevesinin altına monte edilmelidir. 

 • Dronenizi ilk monte ederken tutkal kullanmayın, lehim veya vida yöntemi ili sabitlemeye çalışın. Ayrıca ağırlık merkezlerini dikkate alın.
 • Hız kontrolörleri ESC, drone devirindeki motorların ne kadar hızlı olduğunu düzenler. Bu, dört motorun hepsinin aynı hızda dönmesini sağlar, böylece drone uçarken aynı seviyede olur.

İniş Takımları

Drone sert zemine indiğinde ilk şoku atlatmak için iniş takımını takmanız gerekir. Bu, dronunuzla ilgili masraflı onarım ve kazalardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Şoku emen ve kırılmayan plastik gibi hem esnek hem de güçlü bir malzeme seçtiğinizden emin olun.

Uçuş Kontrol Cihazı

Uçuş kontrolörü bir drone için çok önemlidir. Bu, dronunuzun uçuş sırasında sabit kalmasını sağlar ve rüzgardaki tüm değişimleri ve değişiklikleri anlar. 

Doğru cihazı bulduktan sonra, onu dronunuza monte etmeniz gerekir. Dronenin oluşturacağı titreşimleri azaltmak için kontrol ünitesinin altına bir sünger parçası gibi bir şey takabilirsiniz. Yani montajları yaparken titreşimlerden oluşacak sarsıntıları her zaman düşünmelisiniz.

Not: Uçuş kontrol cihazınızı kumanda ile birlikte satın alın.

Drone Kamerası ve Gimbel

Drone kamerası ve gimbel ürünlerini bir arada almanızda fayda vardır. Kamera yerleşimi ağırlık dengesi açısından çok önemlidir. Kamera sistemi dronenin al orta kısmına yerleştirilmesi gereklidir. Profesyonel kameralarda aerodinamik ve yük dengesi hesaplamaları yapıldığı için kamera ve diğer bileşenler farklı yerlerde monte edilmiş olabilir. Ancak amatör anlamda yapılacak bir drone için bileşenlerin yerleşim yerleri çok önemlidir. Drone kamera seçimi tamamen size bağlıdır. Yapmış olduğunuz sisteme uygun ve çözünürlüğü yeterli bir kamera kullanmanız uygun olacaktır.

Drone Pilleri Montajı

Takmak için doğru yeri ararken, pilinizin boyutunu ve şeklini düşünün. Düzse, uçağın ortasına monte edebilir. Değilse, pili dronenin alt tarafına hız kontrol cihazlarıyla birlikte monte edebilirsiniz.

 • Çoğu uygulamada, pili çerçevenin üst kısmının ortasına monte etmek en iyi yerdir.
 • Pili yerinde tutmak için fermuarlı bağlar kullanın, böylece daha sonra dronun ağırlık dağılımını ayarlamanız gerekirse, çıkarabilir ve taşıyabilirsiniz.

Drone Uzaktan Kumanda Sistemi

Uzaktan kumanda ile dronenin üzerine monte edilmiş uçuş kumandası arasında bir bağlantı kurmak için uzaktan kumanda sisteminizle gelen talimatları izleyin.

 • Pek çok uygulamada, bu bağlantının kurulması kolaydır: hem uzaktan kumanda hem de uçuş kumandası üzerindeki senkronizasyon tuşunu birbirlerine yakın olduklarında tutun ve ikisi birbirine bağlanır.

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.