Dji Phantom 4 RTK Haritalama ve Ölçme

24.11.2018
Dji Phantom 4 RTK Haritalama ve Ölçme

DJI’nin Haritalama ve Ölçme için Yeni Drone’u, Phantom 4 RTK

Hava görüntüleme teknolojisinde dünya lideri olan DJI, ölçüm verimliliğini artırmak için yüksek performanslı bir görüntüleme sistemi ile santimetre seviyesinde yüksek hassasiyetli bir hava aracı drone olan Phantom 4 RTK’nın satışını duyurdu.

DJI’nin kurucusu, Sunny Liao, “Phantom 4 RTK, ölçüm ve haritalama ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı. Haritalama ve ölçme sektöründen gelen potansiyel talepleri karşılamamız gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Phantom 4 RTK ile birlikte geliştirilmiş özellikleri ve diğer birçok kullanışlı özelliği hakkında bilgi verelim.

Phantom 4 RTK’nın Avantajları

Yeni Phantom 4 RTK ile DJI, bu büyüyen endüstrinin dikey ihtiyaçlarını karşılamayı umuyor.

 • Daha az yer noktası: RTK olmayan bir drone, kilometrekare başına 40 saat kontrol noktası (GCP) gerektirir ve bu da bir kaç saat sürer. Diğer yandan DJI Phantom 4 RTK, dahili bir santimetre hassas RTK navigasyon konumlandırma sistemine ve yüksek performanslı bir görüntüleme sistemine sahiptir. RTK konumlandırma modülü ile birleştiğinde, potansiyel olarak 0’a ihtiyaç duyulan GCP’lerin sayısını azaltır, bu da kurulum sırasında en az % 75 tasarruf sağlar.
 • Sinyal zayıf olduğunda bile uçabilir: RTK alıcısının hemen altında, yoğun şehirler gibi sinyali düşük bölgelerde uçuş düzenini sağlamak için kurulu bir yedek GNSS modülü yer almaktadır. Her iki modülü de bir araya getiren, Phantom 4 RTK, uçuş güvenliği için optimizasyon sağlarken, karmaşık ölçüm, haritalama için en hassas verilerin yakalanmasını sağlar.
 • Herhangi bir iş akışına entegre etme: Phantom 4 RTK, 4G dongle veya WiFi kullanarak konumlandırma sistemini D-RTK 2 Mobil İstasyonuna, NTRIP (RTCM’nin İnternet Protokolü ile Ağ Aktarımı) bağlayabilmesi ile herhangi bir iş akışına entegre edilebilir. desteklenen alanlarda hotspot. RTK kapsamı bulunmayan alanlarda DJI Phantom 4 RTK, Post Processed Kinematics’in (PPK) kullanılmasına izin verir.

DJI Phantom 4 RTK Özellikleri

Phantom 4 RTK, santimetre seviyesinde uçmayı ve yüksek verimlilikli bir görüntüleme sistemi ile konumlandırmayı birleştirerek, ölüm verimliliğini ve doğruluğunu artırır, operasyonel zorluk ve maliyeti azaltır. Bunu yapabilmesi, birçok özellikleriyle şunları içerir:

 • Santimetre seviye konumlandırma sistemi – RTK modülü, 1 cm + 1 ppm (yatay), 1,5 cm + 1 ppm (dikey) konumlandırma doğruluğu sağlayabilir ve Phantom 4 RTK, fotogrametrik modellerin 5 cm mutlak yatay doğruluğunu sağlayabilir.
 • TimeSync sistemi – TimeSync sistemi sürekli olarak uçuş sistemini, kamera ve RTK modülünü hizalar. Ek olarak, TimeSync, Phantom 4 RTK’nın  kalibre edilmiş lens parametrelerini, her bir fotoğrafın üzerine konum, yükseklik ve diğer verilerle birlikte kaydederek, konumlandırma verilerini kameranın CMOS sensörünün merkezine eşleyerek ve böylece sonuçları fotogrametrik yöntemlerden optimize eder.
 • 1 ”20 megapiksel CMOS sensör – Her kamera merceği, radyal ve teğet lens distorsiyonlarının ölçüldüğü titiz bir kalibrasyon işleminden geçer. Parametreler, her bir görüntünün meta verilerine kaydedilir ve post-processing yazılımı her kullanıcı için ayrı ayrı ayarlanır. Yüksek çözünürlük nedeniyle, Phantom 4 RTK, 100 metre uçuş yüksekliğinde 2.74 cm’lik bir zemin mesafesi (GSD) elde edebilir.
 • 720p video – Phantom 4 RTK’nın OcuSync video kamera sistemi, drone ve uzaktan kumandası arasında sabit bir bağlantı sağlar. Sistem güçlü girişim direncine sahiptir. Daha büyük alanları eşleştirmek için ideal olan 7 km’ye kadar bir mesafede 720p video aktarım beslemesi sunar.
 • 30 dakikaya kadar uçuş süresi – 30 dakikaya kadar olan uçuş süresi, uzun görevlerin tamamlanmasını sağlar. Alan tek bir pil şarjı ile ölçülmeyecek kadar büyük olsa bile, GS RTK Uygulamasının Çalışması, pil değiştirildikten sonra otomatik olarak göreve devam eder.
 • Mobil SDK destekli – Phantom 4 RTK, DJI Mobile SDK ile uyumludur, işlevlerini bir mobil cihaz aracılığıyla otomasyona ve kişiselleştirmeye açar.
 • Uçuş planlama uygulaması – Yeni bir GS RTK uygulaması, pilotların daha geleneksel bir uçuş modunun yanı sıra iki planlama moduyla (Phantom 4 RTK) iki planlama moduyla (Photogrammetry ve Waypoint Flight) uzaktan kumanda edilmesini sağlar.
 • D-RTK 2 Mobile Station ile sorunsuz uyumluluk – Phantom 4 RTK, drone’ya gerçek zamanlı diferansiyel veri sağlayan ve doğru bir ölçüm çözümü oluşturan D-RTK 2 Mobile Station ile uyumludur. Mobile Station’ın sağlam tasarımı ve OcuSync iletim sistemi, kullanıcıların zorlu koşullarda bile Phantom 4 RTK ile santimetre düzeyinde doğru veri elde etmelerini sağlıyor.

DJI Phantom 4 RTK Yurtdışı Fiyatı

Phantom 4 RTK’nin perakende fiyatı, drone, uzaktan kumanda, iki akıllı uçuş pili, bir uzaktan kumanda akıllı batarya, her iki tip batarya için şarj göbekleri, güç adaptörü ve kablosu, dört pervane çifti ve aksesuarlarını içeren  5,700 Euro’dur.  Bir D-RTK 2 Mobil İstasyonunun perakende fiyatı 3,600 euro ‘dur. Phantom 4 RTK ve D-RTK 2 Mobil İstasyonu da dahil olmak üzere bir paketin perakende fiyatı 7,800 Euro‘dur.

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.