drone hava trafik kontrol 2019

03.08.2018
drone hava trafik kontrol 2019

Drone kullanımı dünya çapında artmaya devam ediyor. Gözetleme, arama ve kurtarma, güvenlik ve hatta teslimatlar artık dronlar tarafından yapılmakta olan görevlerdir.  Ancak drone teknolojisi sürekli olarak geliştirilmektedir.

Amazon ve Walmart gibi büyük şirketler , drone’lar  için mükemmel sistemi tasarlama hazırlığındalar. Dronların artan kullanımı ile orantılı göklerdeki tehlike artmakta. Şu anda, tüm uav pilotları özel izinler verilmedikçe dronlarını kendi görüş alanı içerisinde tutmalıdırlar. Kısıtlı alanlarda uçabilen ya da çok yüksek uçabilen dronlar, yolcu uçakları ile çarpışma riski taşımaktadır.

Drone uçuşlarını daha güvenli hale getirmek ve drone kargo hizmetlerini gerçeğe dönüştürmek için, hava trafiği kontrol servisi NATS ve Altitude Angel firması bir izleme kule sistemi tasarlamak için bir araya geldi. Bu sistem, halihazırda uçmakta olan UAV’leri takip ederek ve diğer UAV’lerin uçması için uçuş yollarının nerede bulunduğunu görerek alt uçuş bölgesini daha güvenli tutmaya imkan verecektir.  Hangi dronların nerede uçtuğunu takip edebilecek, bu da trafik kontrolünün kazaları önleyebilmesine yardımcı olacak.

Bu yeni sistemin 2019 veya 2020 yılları arasında hayata geçirilmesi planlanıyor. Dronlar, ilave çarpışmaları önlemek için hala sensörlerle donatılmaya ihtiyaç duyacaklar, ancak UAV’ler arasında gökyüzündeki kazaları önlemek için radar sistemi yararlı olacaktır. Bu yeni izleme sistemi, muhtemelen uçaklarla kullanılanlara benzer olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.