Dünyanın En Büyük 10 İnşaat Şirketi

21.01.2019
Dünyanın En Büyük 10 İnşaat Şirketi

Dünyanın En Büyük 10 İnşaat Şirketi !

10. Laing O’Rourke

İngiliz merkezli şirket; Ascot Hipodromu ve Heathrow Havalimanı Terminal de dahil olmak üzere son on yılda birçok yüksek profilli projede çalışarak hızlı bir şekilde genişledi. Abu Dabi’deki devasa Al Raha sahil bu dev firma tarafından yapıldı.

9. Kiewit

Nebraska merkezli Kiewit bu listenin içerisinde çalışanlarının kendisine ait olması bakımından benzersizdir. Yani neredeyse tüm projelerine hissedarlar tarafından istihdam edilmektedir. Şirket, Engineering News-Record’un 2013 yılının en iyi 400 Müteahhitliğinde 3. seçildi.

8. Balfour Beatty

Çok uluslu şirket 1909’da George Balfour ve Andrew Beatty tarafından kuruldu. Merkezi Londra’da bulunan şirket şu anda İngiltere başkentindeki Crossrail projesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Dünyada 80’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir ve yaklaşık 40.000 kişiyi istihdam etmektedir.

7. Skanska

İsveç merkezli şirket, konut, ticari, ve altyapı sektörlerinde faaliyet göstermektedir. ABD’de, NFL’nin New York Jets ve Giants’ına ev sahipliği yapan Meadowland Spor Kompleksi’ni inşa ettiği bilinmektedir. Skanska, 50.000’den fazla çalışanı istihdam ediyor.

6. Hochtief

Altyapı projelerine odaklanan Alman şirketi, Turner iştiraki aracılığıyla ABD’de faaliyet göstermektedir. Hochtief, yaklaşık 80.000 kişiyi istihdam ediyor ve bu yıl 140. yıldönümünü kutluyor. İspanyol müteahhit Grupo ACS, 2011’den bu yana yüzde 50,16 şirkette çoğunluğa sahip.

5. Bechtel

ABD’nin en büyük müteahhidi, Hoover Barajı’nın 1936’da tamamladığı yüksek profilli projeler, 70’lerde Trans-Alaska Boru Hattı sistemi ve daha yakın zamanda 2007’de bitirilen “Big Did” Merkez Arter projesi üzerinde çalıştı. Dünyada 53.000’den fazla insan istihdam ediyor.

4. Grupo ACS

İspanyol şirket 1997 yılında iki inşaat şirketinin birleşmesiyle kuruldu. Hochtief’inki de dahil olmak üzere birçok yüksek profilli satın alma ile büyüdü. Şirket, Portekiz’deki Alqueva Barajı ve kendi ülkesinde Torre de Cristal ve Torre Espacio gökdelenlerini yapmıştır.

3. PowerChina

PowerChina , Dünyanın en büyük inşaat şirketlerinden biridir ve Çin’deki en büyük şirketlerden biridir. Bu listedeki diğer şirketlerin çoğu gibi, onlar da uluslararası çalışıyor. Öncelikle enerji ve altyapı alanlarında çalışırlar. Ve bu yıl Kenya’da büyük bir altyapı projesi üzerinde birlikte çalışacak. Şirket, 135.000’den fazla kişiyi istihdam ediyor ve yıllık yaklaşık 45,5 milyar ABD doları gelir elde ediyor.

2. Bouygues

Fransız şirket, 80 farklı ülkede 130.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir. 1990’ların ortasında bir başka önemli gelir akışı haline gelen telekomünikasyona doğru genişledi. Bağlı ortaklığı Colas Group ile yol yapımında ve tren yolu yapımında uzmanlaşmıştır.

Bouygues; inşaat ve altyapı endüstrilerinin bir çoğunda yer almaktadırlar. Yaklaşan projelerinden biri Galler’deki Cardiff Üniversitesi için yeni kampüs olacak. Bouygues, Dünyanın her yerinde çalıştığı için dünyanın en büyük inşaat şirketlerinden biridir. Gelirleri 37 milyar dolara yakın olan 118.000’den fazla çalışanı var.

1 . Vinci

115 yaşındaki Fransız devi vinci, Dünyadaki herhangi bir özel sektöre ait inşaat şirketinin en büyük kazancını, zekice satın almaları ve Güney’deki Gariep Barajı gibi yüksek profilli, büyük ölçekli altyapı projelerini yapıp teslim etti. 1971’de ve Stade de France’da tamamlandı. Arena 1998 futbol Dünya Kupası için inşa edildi ve şu anda Fransa’nın ulusal stadyumu olarak hizmet veriyor.

Dünya genelinde faaliyet gösteren Grup, mevcut son rakamlara göre (2011’den itibaren) 183.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir.

Grup şu anda Atlanta, Georgia’daki 440 milyon € ‘luk şeritli otoyol sistemi ve Avustralya’daki Wheatstone Sıvılaştırılmış Doğal Gaz Projesi üzerinde çalışmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.