Dünyanın En Büyük İnşaat Projesi

24.01.2019
Dünyanın En Büyük İnşaat Projesi

Dünyanın En Büyük İnşaat Projesi Jubail Endüstri Şehri

Dünyanın en büyük sanayi kentlerinden birini oluşturmak kolay bir iş değil elbette. Otuz yıldan uzun bir süre önce inşa edilmeye başlayan Jubail Endüstri şehri, 2016 yılında tamamlandı. Yalnızca altyapı çalışmaları için  80 milyar dolarlık bir maliyet olan Jubail Endüstri projesi, dünyanın en büyük inşaat mühendisliği projesi olarak kayıtlara geçti. 

“Jubail Endüstri şehri” inşaatı, büyük istihdam yaratmayı ve petro kimya endüstrisini güçlendirmeyi amaçlayan milyarlarca dolarlık bir sanayi şehridir. 

İnşaat süreci boyunca 1.900 hektarın üzerinde bir çok otoyollar ve tüneller yapıldı. Hafriyat işlemi saatte 200.000 m3 ortalama ile yapıldı. Bu da nasıl bir inşaat sürecinin yürütüldüğü gözler önüne seriyor.

Proje; 18 kilometre dalgakıran tarafından korunan, 44 kilometre kare yapay adadan oluşan endüstriyel liman ve ticari limanı kapsamaktadır.

Bechtel firması, 1970’li yılların ortalarından bu yana Suudi Arabistan’da bulunan Jubail projesini yönetiyor. Jubail ve Yan bu Kraliyet Komisyonu daha sonra şirketten, bölgenin sanayi ve yerleşim alanlarının 11 milyar dolarlık (2006-2016) bütçe ile genişleme projesi olan Jubail 2’yi yönetmesini istedi. Bechtel firması jubail 2 projesinin de yönetimini üstlenerek 2016’da yılında tamamlanmasını sağladı

Jubail, küresel petro kimya pazarında 40 ülkeden gelen en iyi teknik ve iş zekasını çeken önemli bir aktör haline geldi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.