En iyi drone DJI 2 mavic pro

03.01.2021
En iyi drone DJI 2 mavic pro

İyi bir drone’mi almak istiyorsunuz ? O zaman DJI mavic 2 Pro !

Her geçen zaman yenilikler ile gelen DJİ, yine mükemmel bir mühendisliğe imza attı. DJI mavic 2 pro serisini tanıttı. DJI Mavic 2 Pro / Zoom, DJI’nin gelişmiş ve imzalı tüm teknolojilerini içeriyor. Tek bir şarjla 44.7mph (72kph) veya 31 dakikaya kadar uçuş imkanı sağlıyor. DJI Mavic 2 Pro’nun Özelliklerini ve karşılaştırmalarını inceleyelim.

Mavic Pro Ve Mavic 2 Pro Arasındaki Fark Nedir?

Mavic 2 pro, kamera performansı, video iletimi, uçuş süresi, uçuş hızı, daha az gürültü, çok yönlü engel algılama, akıllı uçuş modları ve benzersiz Hyperlapse özelliği dahil olmak üzere Mavic Pro’nun neredeyse tüm yönlerinde büyük bir gelişme sağlamıştır.

Mavic Pro, 7 kilometre menzile, Mavic 2 Pro ise 8 kilometrelik menzil sahiptir. 

Mavic 2 Pro Ne Kadar Hızlı?

Hem Mavic 2 Pro hem de Zoom için rüzgar olmadan deniz seviyesine yakın Spor modunda 45 mph (72 km / s) hızla uçabilir.

Mavic 2 Uçuş Mesafesi

Mavic 2 pro, rüzgarla birlikte 31 km / s hızda (50 km / s) 11 mil uçuş mesafesine (18 km menzil) sahiptir. Uçuş aralığı, Mavic 2 Pro ve Zoom için de aynıdır.

Mavic 2 Küresel Navigasyon Uydu Sistemi Kullanır

Mavic 2 Pro  GPS ve GLONASS’ı kullanır. Böylece birçok uyduya bağlanır. Çift uydu sistemi, Mavic 2’deki hassas uçuş, geri dönüş, engellerden kaçınma, yol noktaları, ilgi noktaları ve çok daha fazlası dahil olmak üzere birçok özellikte kullanılmaktadır.

Dronu güvenle uçurmak için güçlü bir GPS sinyalinin olması önemlidir, bu yüzden ikili uydu sistemleri en iyisidir.

GPS de için hava fotoğrafları coğrafi etiketleme için gerekli olan fotogrametri kullanarak 3D haritalama yazılımı için uygun bir dronedir. 

Mavic 2 Yüksek Rüzgarlarda Uçabilir mi?

DJI, Mavic 2’nin, Beaufort ölçeğinde 5. seviye yani 24 km / s’ye kadar rüzgar hızlarına dayanabilir. 

Mavic 2 Su Geçirmez mi?

Mavic 2 Pro  maalesef su geçirmez değildir, bu yüzden güçlü bir GPS sinyali aldığınızdan emin olun ve su üzerindeyken  yükseklik veya mesafenin sınırlarını zorlamayın. Ayrıca, yağmur yağdığında asla uçmayın. Piyasada su geçirmez dronlar var ama DJI Mavic sürümleri su geçirmez değildir. Ayrıca, yoğun sis de uçmamak en doğru olanıdır.

Mavic 2 Pro Nasıl Uçar?

Mavic 2 Pro’yu uçurmanın 3 yolu var;

 • Özel uzaktan kumanda
 • DJI Go 4 uygulamasını kullanarak Uzaktan Kumandaya bağlı akıllı telefon
 • ActiveTrack, TapFly, POI ve Waypoints gibi akıllı uçuş modları

DJI Mavic 2 Uçmak Kolay mı?

Evet. Mavic 2 pro, eğitim almadan uçurmak için en kolay dronelardan bir tanesidir. Bununla birlikte, uçuş simülatörünü kullanmanız, DJI Go 4 Uygulaması aracılığıyla erişilebilen DJI videolarını izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Mavic 2 Pro Max. Video İletim Mesafesi Nedir ? 

Mavic 2 pro max video iletim mesafesi 8 km dir. Alan, video iletimini bozacak elektromanyetik parazitlerden uzak olmalıdır.

Mavic 2 Pro, DJI OcuSync 2.0 teknolojisine sahiptir. Bu OcuSync 2.0 teknolojisi, 2,4 GHz ve 5,8 GHz frekans bantlarını destekleyerek, 5 mil (8 km) 1080p video aktarım özelliklerine sahiptir.

Mavic 2 Video İletiminin Çözümü

Uzaktan Kumanda Video Aktarımı ve DJI Goggles Video Aktarımı

 • 720p @ 30 fps
 • 1080p @ 30 fps

Mavic 2 Video İletim Gecikmesi

Mobil cihazınızın video aktarım gecikmesi, mobil cihazınızın performansına ve sinyal parazitine bağlı olarak 120 ila 130 milisaniyedir.

Mavic 2 Engel Algılama Nasıl Çalışır?

Mavic 2 Pro, Yukarı ve Aşağı Kızılötesi Algılama Sistemlerini içeren İleri, Geri, Aşağı ve Yandan Görüş Sistemleri ile donatılmıştır. Bunların hepsi, aydınlatma koşullarının yeterli olmasını sağlayarak her yönden engel tespiti sağlar.

İleri, Geri ve Aşağı Görüş Sistemleri’nin ana bileşenleri Mavic 2 pro’nun burnu, arka ucu ve alt tarafında bulunan altı kamera sensörüdür. Lateral Vision Sistemi, Mavic 2 pro’nun her iki tarafında bir kamera bulunan 2 kameradır.

Yukarı ve Aşağı Kızılötesi Algılama Sistemlerinin ana bileşenleri, Mavic 2 quadcopter’ın üstünde ve altında 2 x 3D kızılötesi modüllerdir. Aşağıya Doğru Görüntü Sistemi ve Kızılötesi Algılama Sistemi, Mavic 2’nin mevcut konumunu sürdürmesine ve yerini tam olarak yerine getirmesine yardımcı olur. Görüş ve Kızılötesi Algılama sistemi Mavic 2’nin içeride veya GPS sinyalinin bulunmadığı diğer alanlarda uçmasına izin verir.

Mavic 2 Algılama Sistemi Özellikleri 

İleri Algılama

Hassas Ölçüm Aralığı: 1,64 – 66 feet (0,5 – 20 metre) 
Algılanabilir Aralık: 66 – 132 feet (20 – 40 metre) 
Etkili Algılama Hızı: ≤ 46 feet / saniye (14 metre) 
FOV: Yatay: 40 °, Dikey: 70 °

Geriye doğru algılama

Hassas Ölçüm Aralığı: 1,64 – 55 feet (0,5 – 16 metre) 
Algılanabilir Aralık: 55 – 110 feet (16 – 32 metre) 
Etkili Algılama Hızı: ≤ 39 feet / saniye (12 metre) 
FOV: Yatay: 60 °, Dikey: 77 °

Yukarı algılama

Hassas Ölçüm Aralığı: 0,32 ila 26 fit (0,1 – 8 metre)

Aşağı Algılama

Hassas Ölçüm Aralığı: 1,64 ila 36 fit (0,5 – 11 metre) 
Algılanabilir Aralık: 36 ila 72 fit (11 – 22 metre)

Yanal algılama 

Hassas Ölçüm Aralığı: 1,64 ila 33 fit (0,5 – 10 metre) 
Etkili Algılama Hızı: ≤ 26 feet / saniye (8 metre) 
FOV: Yatay: 80 °, Dikey: 65 °

DJI Mavic 2 Pro’nun Eve Güvenli Dönüş Özelliği

Eve Dönüş (RTH) fonksiyonu Mavic 2’yi en son kaydedilen noktaya geri getirir. Evlere 3 çeşit dönüş özelliği vardır;

Akıllı RTH:  Bu, Pilot tarafından, DJI Go 4 uygulamasında “H” ye veya Uzaktan Kumanda üzerindeki RTH düğmesine basılarak başlatılır.

Düşük Pil RTH: Pil , Mavic 2’nin güvenli geri dönüşünü etkileyebilecek bir noktaya düştüğünde eve dönüşü hızlandırır.

Başarısız RTH:  İleri Görüş sistemi, Mavic 2’nin, uçarken rotasının gerçek zamanlı haritasını oluşturmasına izin verecektir. Ana nokta başarılı bir şekilde kaydedildiyse, Uzaktan Kumanda ile uzaktan kumanda sinyali 2 saniye boyunca kaybolduğunda Arızaya Dayanıklı RTH otomatik olarak etkinleştirilecektir.

Eve Dönüş Sırasında Engellerden Kaçınma

Mavic 2, eve otomatik dönüş sırasında engelleri önlemeye ve aktif olarak teşebbüs etmeye çalışır. Mavic 2 RTH engeli kaçınma aşağıdaki gibi çalışır:

 1. Bir engel algılandığında Mavic 2 yavaşlar.
 2. Önce duracaktır, sonra geriye doğru uçacak ve hiçbir engel algılanana kadar yukarı doğru yükselecektir.
 3. Daha sonra RTH süreci devam eder ve Mavic 2 drone yeni irtifada ev noktasına dönecektir.

Not:  Görüntü Sensörleri kötü ışıkta düzgün çalışmayabilir veya hiç çalışmayabilir. Mavic 2 cihazınızı aldığınızda, özellikle Kullanım Sistemleri, Akıllı Uçuş Pili ve Ev Özelliklerine Dönme bölümlerindeki Kullanım Kılavuzunu mutlaka okuyun.

DJI Mavic 2 Uçuş Modu

Mavic 2 Pro, aşağıdaki gibi 3 uçuş moduna sahiptir;

P Modu (Konumlandırma) – Bu, GPS sinyali güçlü olduğunda en iyi sonucu verir. Kendini bulmak, stabilize etmek ve engeller arasında gezinmek için hem GPS hem de Vision Sistemlerini kullanır. Mavic 2 Akıllı uçuş modları (ActiveTrack, Hyperlapse, Quickshots POI, Wapoins Sinematik modu ve TapFly) bu modda etkinleştirilmiştir.

S-Modu (Spor) – Spor modunda, Mavic 2 maksimum hızda uçabilir. Ayrıca S-modunda, Mavic 2 drone ve uzaktan kumanda çeviklik ve hız için optimize edilmiştir. Mavic 2 uzaktan kumandasındaki çubuk hareketleri, P-modundan çok daha duyarlı olacaktır.

Not: S-modunda, Görüntü Sistemleri devre dışı bırakılır ve Mavic 2 sadece konumlandırma için GPS kullanır.

T Modu (Tripod) – Mavic 2 T modunun uçuş hızı sınırlıdır, bu da çekim sırasında dörtgeni daha istikrarlı hale getirir. Maksimum uçuş hızı, maksimum yükselme ve iniş hızı saniyede 1 metredir (3.2 fit).

DJI Mavic 2 Akıllı Uçuş Modu İnceleme

Mavic 2 Pro ve Mavic 2 Zoom aşağıdaki özerk Akıllı Uçuş Modları var

 • ActiveTrack 2.0
 • Hyperlapse
 • QuickShots
 • İlgi Çekici Noktalar (POI 2.0)
 • Yol Noktası Gezinme
 • Sinematik Mod
 • TapFly

DJI Mavic 2 Pro Hasselblad Kamera İnceleme

Mavic 2 Pro kamera, DJI ve Hasselblad arasındaki bir mühendislik ortaklığıdır.

Hasselblad, 1941’den beri lider bir kamera üreticisidir Mavic 2 Pro, yeni Hasselblad L1D-20c kamera ile donatılmış olarak geliyor. Bu L1D-20c fotoğraf makinesi , fotoğrafçıların çarpıcı renk detaylarında 20 megapiksel hava çekimi yapabilmelerini sağlayan benzersiz Hasselblad Doğal Renk Çözümü (HNCS) teknolojisini kullanıyor.

Mavic 2 Pro Kamera Özellikleri

1 inç CMOS Sensör – Yeni 1 inç CMOS sensör, orijinal Mavic Pro’dan dört kat daha etkili bir aktif algılama alanına sahiptir. Büyük sensör aynı zamanda daha geniş bir ISO aralığına, 3,200 ila 12,800 arasında kaldırılan maksimum ISO’ya sahip düşük ışıklı ortamlarda daha iyi performans anlamına gelir.

10 Bit Dlog-M Renk Profili – Mavic 2 Pro, sınıflandırma odasında daha fazla esneklik için daha yüksek dinamik aralık sağlayan 10 bitlik Dlog-M renk profilini destekler.

Sistem 1 milyardan fazla renk kaydediyor (geleneksel 8 bit renk kodlama teknolojilerinden 16 milyona kadar olan renklerle karşılaştırılıyor) ve hem parlak noktalarda hem de gölgelerde daha ayrıntılı detaylar elde ediyor. Bu, gün batımı veya gün doğumu sırasında en alt geçişleri yakalamanıza olanak tanır.

HDR Video – 4K 10 bit HDR ( Yüksek Dinamik Aralık ) desteği ile Mavic 2 Pro, HLG ( Hybrid Log Gamma ) ile 4k televizyona bağlanabilir ve hemen görüntüleri doğru renk tonlarıyla oynatır.

Ayarlanabilir Diyafram – Mavic 2 Pro, yüksek ve düşük ışıklı ortamlarda mükemmel görüntü kalitesi sunan f / 2.8 ila f / 11 ayarlanabilir diyafram açıklığına sahiptir. Düşük ışıkta çekim yaparken, daha fazla ışığa izin vermek ve parlak ve net fotoğraflar çekebilmek için diyaframı f / 2.8 olarak ayarlayın. İyi aydınlatılmış ortamlarda çekim yaparken, deklanşör hızını düşürmek ve videolarınızı daha pürüzsüz hale getirmek için diyaframı f / 11 olarak ayarlayın.

Yüksek Görüntü Kalitesi için H.265 Codec – Mavic 2 Pro, gelişmiş H.265 sıkıştırmasıyla daha yüksek bir bit hızında 4k video kaydeder. H.265 / HEVC kodekindeki videolar, daha iyi korunmuş detaylara sahip yüksek kaliteli videolar oluşturarak, H.264 / AVC’deki videolardan% 50 daha fazla bilgi sağlar.

DJI Mavic 2 Pro Fiyatı

DJI mavic 2 Pro’nun yurtdışı fiyatı 799 dolardan başlamaktadır. Türkiye fiyatı ise malesef 20 bin liradan başlıyor.

DJI Mavic 2 Pro haritalamada oldukça başarılı sonuçlar veriyor !

Proje Sahası (13,5 dönüm)

Gerçek bir karşılaştırma yapmak için aynı proje alanında bir haritalama çalışması yapıldı. Kullanılan yer kontrol noktası sayısı 9 adet

Vakit nakittir!


9 yer kontrol noktası kullanılarak yapılan ölçümlerde, Matrice 600’ün, Inspire 2 ve Mavic 2 Pro için %95 X 1 cm, Y 1.25 cm ve düşey 2.5 cm

Bu projede Matrice 600, Inspire 2 ve Mavic 2 Pro ile uçuş yapıldı. Yer kontrol noktasız, 5 ve 9 adet yer kontrol noktası ile hesaplamalar yapıldı. Yan yana sonuçlar aşağıda Metashape Pro ile işlendiği şekilde gösterilmektedir.

 Matrice 600 inspire 2                         Mavic 2 Pro                  
 (55mm) 50mp (15mm) 20mp (10.26mm) 20mp
 8280 x 6208 (piksel) 5280 x 3956 (piksel) 5472 x 3648 (piksel)
 Sensör 44.0mm x 33.0mm Sensör 17,3 mm x 13,0 mm Sensör 13,2 mm x 8,8 mm
 AGL 350 ‘ AGL 200 ‘ AGL 150 ‘
 FOV: (w) 279 ‘, (h) 210’ Bakış Açısı: (w) 231 ‘, (h) 173’ FOV: (w) 193 ‘, (h) 129’
 Temiz alan: (w) 195 ‘, (h) 84’ Düzgün alan: (w) 92 ‘), (h) 52’ Düzgün alan: (w) 77 ‘, (h) 39’
 Hız: 10,7 mil Hız 11,8 mil Hız: 8,8 mil
 Yakalama hızı 4 sn. Yakalama oranı 3 sn. Yakalama oranı 3 sn.
 GSD: 1,03 cm GSD 1,33 cm GSD: 1,08 cm
 Uçuş süresi: 5 dak Uçuş süresi: 8 dk Uçuş süresi: 11 dak
 Uçuş uygulaması: GSP Uçuş uygulaması: Litchi Uçuş uygulaması: Litchi
 görüntü sayısı: 70 görüntü sayısı: 147 Görüntü sayısı: 220
 % 40 yan,% 70 ön % 60 yan,% 70 ön % 60 yan,% 70 ön
Model GCP’lerin sayısı Y hata (ft.)X hata (ft.) Z hata (ft.)
 Matrice 600 GCP yok 1,839594 0,684416 7.541496
 5 GCP 0,024051 0,033979 0.003777
  9 GCP 0,027185 0,042193 0,018396
 inspire 2 GCP yok 3.357034 3.409264 6,352514
 5 GCP 0,080126 0,056441 0,037905
  9 GCP 0.057380 0,049887 0,038665
Mavic 2 ProGCP yok 3.227758 2,506392 5.919997
  5 GCP 0,134928 0,159709 0,022223
  9 GCP 0.102415 0,114085 0,039212

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.