Gelecekte Nükleer Güç İhtiyacı Daha Fazla Olacak

05.11.2018
Gelecekte Nükleer Güç İhtiyacı Daha Fazla Olacak

BM Raporu ; Gelecekte Nükleer Güç ihtiyacını Vurguladı

BM’nin bu hafta başında devletler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından yayınlanan özel raporunda, gelecekte nükleer enerjiye olan bağımlılığın arttığını gösterdi.

Rapor, küresel sıcaklıkların sanayi yapı seviyelerinin 1,5 katı üzerinde  olduğu tespit edildi. Özellikle nükleer enerjiye odaklanarak, bunu sınırlandırmak için önümüzdeki yıllarda yapılması gereken birçok önemli değişikliği vurgulamaktadır.

Bütün planlı hesapların altında, 1.5 derecelik bir yolun sürdürülmesiyle uyumlu olacak olan raporda nükleer gücün katkısı arttı. Bu, mevcut nükleer teknolojiler veya Generation III / IV reaktörleri, yetiştirici reaktörler, yeni uranyum ve toryum yakıt çevrimleri, küçük reaktörler veya nükleer kojenerasyon gibi yeni seçenekler aracılığıyla gerçekleştirilebileceği yazıldı.

IPCC’nin yenilenebilir enerji ile ilgili hedefini tartışan İngiltere Makine Mühendisleri Enstitüsü’nün yetkili mühendisi şunları söyledi: “Elektrik sisteminin karbon yoğunluğunu azaltmaya yönelik bir başka seçenek de, planlamayı yaparak nükleer enerjiye daha kesin olumlu bir yaklaşım getirmektir. Tedarik zincirini ve gerekli ihtiyaçları artıran ve aynı zamanda yeni enerji santralleri inşa etmenin genel maliyetlerini azaltan uzun vadeli bir programa ihtiyaç olduğunu belirtti ” 

Dünya Nükleer Derneği Başkanı Agneta Rising‘in BM’ye hitap etmesinden sadece bir ay sonra Viyana’daki Bilimsel Forum’da, nükleer enerjinin geleceğe yönelik olarak kabul edilmesi gerekliliği hakkında olumsuz görüş bildirdi.

Rising Birleşmiş Milletlere “Daha fazla eylem olmalı ve nükleer enerjinin çözümün bir parçası olmasını istemiyorum. Çünkü nükleer olmadan sürdürülebilir bir enerji geleceği olduğunu biliyoruz” diyerek itiraz etti. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.