İmar barışında yetki harita mühendislerinde

14.07.2018
İmar barışında yetki harita mühendislerinde

İmar Barışında Yetki Harita Mühendislerinde…

Bilindi üzere Çevre ve şehircilik bakanlığının, 13 milyon konutun imar ve iskan sorununun çözülmesi hedeflenen düzenlemenin usul ve esasları belirlendi. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 3194 sayılı İmar Kanunun geçici 16’ıncı Maddesi uyarınca düzenlenen İmar Barışı genelgesinde, sürecin tüm yetki ve sorumluluğunun Harita mühendislerinde olduğu açık bir şekilde belirlenmiştir. İmar barışı kapsamında iskana gidecek yapıların ölçülmesi ve iskana uyumluluğunun tespit edilmesi durumunda, düzenlenecek “Zemin Tespit Tutanağı” ile yapıların kat mülkiyetine geçişi sağlanacaktır.

Kısaca İmar Barışı Süreci Nasıl İşleyecek ?

İmar barışı süreci teknik bir meseledir. Vatandaşın imar barışı kapsamında iskan(kat mülkiyeti) alabilmesi için yapı kayıt belgesi alması gereklidir. Doğru bir “yapı kayıt belgesi” almak için, yapının ölçülmesi ve toplam inşaat alanın çıkarılması gereklidir. Bunun yanında yapının iskan şartlarının uygun olup olmadığı yine ölçülerek kontrol edilmelidir. İskan şartlarına uyan yapılar için, öncelikle yapının “imar barışı” kapsamında belirlenen formatta mimari projesi hazırlanmalıdır. Ardından “Zemin Tespit Tutanağı” düzenlenerek kadastro’ya gönderilir. Kadastro kontrolünün ardından tapuda kat mülkiyetine geçiş yapılır.

  1. Yapı Kayıt Belgesi Başvuruları
  2. Mevcut Yapıların Rölövelerinin alınması
  3. Mimari projelerinin çizilmesi ve onaylatılması
  4. Harita işlemlerinin yapılması (Yola terk,ifraz,tevhid vs. )
  5. Kat mülkiyeti tesisi zemin tespit tutanağının hazırlanması
  6. Tapu başvuruları ve takibi
  7. Kat mülkiyeti tesisi veya cins değişikliği yapılmış tapuların alınması

Doğru Ölçüm Doğru Beyan  İle ilgili haberimizi inceyebilirsiniz.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 3194 sayılı İmar Kanunun geçici 16’ıncı Maddesi uyarınca düzenlenen genelge aşağıdaki linktedir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ahmet Hikmet ŞAHİN dedi ki:

    Ülkemiz de Kayıtsız Yapı Olmadığı kanısına kapılmak üzereyim.