İnşaat Sektörünün Geleceği 2019

19.11.2018
İnşaat Sektörünün Geleceği 2019

İnşaat Sektörünün Geleceği 2019

Son on yılda, dijital teknolojiler dördüncü Sanayi Devriminde yer alan bütün endüstrileri dönüştürdü . Facebook, Spotify ve Netflix gibi başlangıç da  gelen sosyal medya platformları ve isteğe bağlı akış hizmetleri medyayı ve eğlenceyi dönüştürmüştür. Amazon ve Alibaba gibi e-ticaret devleri inşaat perakendecilerinin satış düzenini bozmuştur. Dijital tabanlı şirketler, mekansal üreticilere meydan okuyor ve yeni teknoloji ürünlerini en hızlı şekilde karşılamaya başlamıştı.

Bununla birlikte, aynı dönemde inşaat sektörü, son 50 yıldır olduğu gibi, el emeğine, mekanik teknolojiye ve yerleşik işletme ve iş modellerine ağır bir bağımlılıkla devam etmiştir. Sonuç olarak üretkenlik de durmuştu.

Artık, dijital teknolojiler inşaat sektörüne giderek altyapıya, gayrimenkul ve diğer inşa edilmiş varlıkların nasıl tasarlandığına, inşa edildiğine, işletildiğine ve bakımının nasıl yapılacağına geçiyor. Bu teknolojiler arasında bina bilgi modelleme (BIM) , prefabrikasyon, kablosuz sensörler, otomatik ve robotik ekipman ve 3D baskı bulunmaktadır. İnşaat sektörü küresel GSYİH’nın % 6’sını oluşturduğu ve dünya çapında 100 milyondan fazla insanı istihdam ettiği için, ekonomik ve sosyal etki önemli olabilir. Uzmanlara göre , 10 yıl içinde tam ölçekli sayısallaştırma endüstrinin yılda yaklaşık 1 trilyon dolar ile 1.7 trilyon dolar arasında bir değere ulaşmasına yardımcı olmuştur.

Yeni teknolojilere paralel olarak, inşaat sektöründeki müteahhitleri köklü uygulamaları yeniden düşünmeye teşvik eden birçok küresel mega trend var. En etkili olanları arasında hızlı kentleşmedir.

İnşaat Sektörünün Gelişmesinde 3 Temel Yol

İnşaat endüstrisinin değer zinciri boyunca mimarlar, tasarımcılar, mühendisler, inşaat malzemesi tedarikçileri, yükleniciler ve bakım şirketleri, yeni teknolojilerin ve trendlerin neden olabileceği aksaklıkların ortasında gelişmek için stratejik olarak hazırlanmalı ve doğru hamleler yapılmalıdır. Ancak, sektördeki sayısız potansiyel değişiklik, geleceği tahmin etmeyi zorlaştıracaktır.

• Sanal bir dünyada inşa etmek. Yapay zeka (AI), yazılım sistemleri ve otonom inşaat ekipmanları, çoğu çalışmayı mühendislik ve inşaat değeri zinciri boyunca değiştirmektedir.

• Fabrikalar dünyayı yönetiyor. İnşaat faaliyetleri büyük ölçüde fabrikalara taşınır ve endüstri daha sonra yerinde monte edilen modülleri önceden imal etmek için yalın prensipler ve ileri üretim süreçleri kullanır.

• Yeşil alan yeniden tasarlanıyor. İnşaat sektörü, zorlu çevresel düzenlemeleri karşılamak için sürdürülebilir teknolojiler ve yeni malzemeler kullanmaktadır. Bu durum, inşaat  zincirindeki yatırımcıları stratejik olarak hazırlanmaları gerektiğinin altını çizmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.