inşaat sözleşmesi nedir

28.12.2017
A+
A-
inşaat sözleşmesi nedir

Bir inşaat sözleşmesi, tarafların inşaat sürecini, yapılacak işleri ve tapu teslim anlaşmalarını gösteren belgedir. Genellikle inşaat sözleşmesi, proje sahibi, müteahhit, mal sahibi ve istenen hizmetleri sunan yüklenici ya da tedarikçi arasında yürütülür ve bu sözleşmenin kapsamını, şartlarını ve koşullarını belirleyen maddeleri içerir.

Sözleşme Anlaşmaları Bölümleri

Bir sözleşme anlaşması aşağıdaki bölümleri içermelidir:

 1. Proje Açıklaması: İnşaat sözleşmesinin bu bölümü, projenin ne ile ilgili olduğunun bir cümlesini veya özünü içermelidir. Açık adresi, ad parsel, inşaat alanı, açık kapalı alanlar, mimari yapısı vs..
 2. Sözleşme Bedeli – Bu alan, verilecek sözleşme bedelinin türünü ve sözleşme edilen toplam bedeli tarif edecektir. Ayrıca, sözleşmeye olası eklemeler veya kesintiler ve bunların nasıl serbest bırakılacağını da belirlenmelidir.
 3. Ödeme Esası – Yükleniciye para ödenmesi nasıl olacaktır. Aylık olarak veya hangi ödeme yöntemini tercih ederseniz edin, aynı zamanda ödeme için her başvuruda kaç para yüzdesi bulundurulması gerektiğini de belirtmelidir . Ayrıca ödemenin ne zaman yapılması gerektiği, geç ödemeler için ceza, tahakkuk eden faiz ve ödeme, faturalandırma şartlarıyla ilgili diğer durumlar tanımlanmalıdır. Not : Bu madde sözleşmede mecburi değildir.
 4. İnşaat Takvimi – Projenin toplam gün veya süresi nedir. Tahmini iş takvimini belirleyen bir süre grafik halinde eklenebilir.
 5. Sözleşme Belgesi Listesi – İnşaat sözleşmesinin eklerini oluşturan tüm sözleşme belgelerinin bir listesi. Çizimler, sunumlar, şartnameler ve ek koşullar ayrı ayrı düzenlenmelidir.
 6. İnşaat Kapsamı – Projenin yapım süreci ile ilgili tüm bilgi ve belgelerin sunulması
 7. İnşaat Şartları ve Sorumlulukları – Koşullar ve sorumlulukların bölümü, sahibi ve yüklenici için sorumluluklar koyan kişi ve belge ve bilgileri sağlamakla yükümlü olanların kapsamını belirleyen bir bölümdür. Mahkeme, ceza ihbarnameleri, cezalar, tevkifat, tahkim kuralları ve taleplerin nasıl işleneceği ve anlaşmazlıkların nasıl yürütüleceği hakkında özel talimatlar içerir.
 8. Sözleşme Hukuku- Geçerli kanunlar, avukatlık şartları , hak talepleri prosedürleri, hakemlik usulleri, sigorta, önemli tamamlanma şartları, nihai tamamlanma ve tasfiye edilen zararlar. Aynı zamanda, işi ve yüklenici ile yapılacak sözleşmeyi nasıl feshetme veya askıya alma konusunda prosedürler de sağlayabilir.

Sözleşme Anlaşması Neden Önemlidir?

Bir inşaat sözleşmesi, inşaat süresi ve tapu teslimi sonuna kadar hukukunuzu garantiye alacak en önemli belgedir. Bir çok sözleşme örnekleri vardır. Sözleşmeler ile ile alakalı bir çok farklı seçenek ve tavsiyeler bulabilirsiniz. Lakin en önemli, dikkatinizden kaçmaması gereken aşamaları aşağıda sıraladık.

 • Sözleşme eklerini çok dikkatli okumalısınız
 • Sunulan ürünün veya hizmetin bir açıklamasını net olarak talep etmelisiniz.
 • Her iki taraf arasında anlaşılır ve net ifadeler olmasına dikkat etmelisiniz
 • Sözleşmeli hizmetlerini (taahhüt) açık ifadeler ile yazılmış olmasına dikkat etmelisiniz.
 • İptal veya fesih maddelerini dikkatli incelemesiniz
 • Finansal şartların açık ifadeler ile yazılmış olmasına dikkat etmelisiniz.
 • İskan maddelerini dikkatli incelemelisiniz.

 

Kat karşılığı inşaat sözleşmeleri

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.