İskan politikası nedir

19.04.2016
A+
A-
İskan politikası nedir

İskan Politikası ; İnsanların bir yerde yaşayıp hayatlarını sürdürmeleri için oraya yerleşmesine iskan denir.

Osmanlı Devleti, başarılı bir iskan politikası izlemiştir. Fethedilen topraklara Osmanlıdaki Türkler yerleştirilmiştir ve fethedilen topraklar Türkleştirilmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda iskan politikası, devlete zarar vermeye çalışan insanların ve toplumun düzenini bozan kişilerin sürgün edilmesini sağlamıştır. Sürgün edilen insanların sürgün bölgesi ise Kıbrıstır.

Osmanlı Devletinde halkın bütünlüğünü sağlamak ve halkın maddi bakımdan iyi bir hale gelmesi için genellikle iskan ettirilenler göçebe yaşam sürdüren topluluklar olmuştur. Fakat iyi giden bu politika bir süre sonra Osmanlı Devletinin fethettiği toprakları tekrar geri kaybetmesi ile o topraklarda yaşayanların Osmanlı topraklarına geri dönmesine neden olmuştur. Böylelikle bu politika kötü bir hale gelerek devletin sosyal ve ekonomik yapısına zarar vermiştir. Ayrıca zorbalık ve göçebelik de çoğalmıştır.

Osmanlı Devletinin iskan politikası çoğunlukla ziraatin arttırılması ve ülke topraklarına yerleştirilen oymaklar üzerine olmuştur. Aynı zamanda Osmanlı Devleti izlediği iskan politikasında Türkmen aşiretlerini kullanmıştır. Bu aşiretlerden vergi alınmaz, ülkelerine geri dönülmesine de izin verilmezdi. Türkmen aşiretlerin kullanılması ülkenin güvenliği sağlanmış olurdu.

İskan politikası uygulanırken nelere dikkat edilmeli ?

  • Göçebe unsurların ve aralarında anlaşmazlık bulunan aşiretlerin
  • biri tercih edilmiştir. İskan edilecek grupların yakın yörelerden olmasına dikkat edilmiştir.
  • Yörelerin ekonomik ve sosyal yapısının bozulmamasına da önem verilmiştir.
  • İskan edilen topluluklar devlet tarafından desteklenmiş ve bir süre vergiden muaf tutulmuştur.

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.