İyi Bir Mimari Tasarım Nasıl Olmalı

27.12.2018
İyi Bir Mimari Tasarım Nasıl Olmalı

İyi Bir Mimari Tasarım Nasıl Olmalı ?

Antik Roma mimarı Vitruvius, mimarlık için üç temel ilkenin gerekli olduğu konusunda ısrar etmiştir. Formülü hala geçerlidir. Bir bina mimari eser olarak kabul edilmek için üçünü de dengelemelidir. Bu üç temel ilke aşağıdaki gibidir…

İşlevi

Bu, bir binanın nasıl kullanıldığı ile ilgilidir. Bir binanın bir ev, bir mağaza veya bir müze olarak kullanılması, duvarları içindeki her amaç için pratik gereksinimleri karşılaması gerekir. İşlevsiz bir bina güzel olabilir, ama bir mimari heykelden farkı kalmaz. 

Yapısı

Bu, bir binanın nasıl ayakta kaldığı anlamına gelir. Çelik sütunlar, ahşap saplamaları veya tuğla duvarlardan oluşuyor olsa da, çerçeve yer çekimine ve üzerine yerleştirilen yüklere dayanmalıdır. Fakat mimarlık için daha fazlasını yapmalı. Yapısal gereklilikten güzelliği yaratması gerekir. Mimarlığı mühendislikten ayıran şey budur.

Mimari Tasarımı

Bu, binaların görsel ve ilgi çekiciliğini ifade eder. Vitruvius’un “zevk” olarak adlandırdığı şeydir. Mimari zevk, zarif bir şekilde tasarlanmış tuğla duvarda, tonozlu bir taş tavanda veya güneş ışığı alan küçük bir pencerede bulunabilir. Güzellik, iyi mimarlığın en üst düzey testidir. Güzellik olmadan, oldukça işlevsel bir bina, mimarlık alanına girmeden sadece faydacıdır. 

Bir binanın iyi bir mimariye sahip olup olmadığını nasıl anlarsınız ?

Aşağıdaki sorulara “evet” cevabı verebilirseniz, bir binanın iyi bir mimariye sahip olduğundan emin olabilirsiniz.

İşlevini anlamlı ve görsel olarak ilginç bir şekilde ifade ediyor mu?

Çevresiyle tamamlayıcı mı yoksa çevresinden kopuk(ayrık) mu? 

İyi inşa edilmiş mi ?

Kolon ve perde yapıları kullanımı kolaylaştırıyor mu?

Binanın görünümü şaşırtıyor, ilham veriyor, gizemli hissediyor, zevk veriyor veya rahatsız ediyor mu?

Bina çevre dostumu ?

Mimarlığın karmaşıklığını anlamak zor görünebilir. Bu karmaşıklığı anlamak için mimarlık terminolojisi ile birlikte yapı bilimi, bina sanatı ve mekan yapım sanatı hakkında bilgi edinmelisiniz. Terminoloji belirsiz olabilir, ancak bunu anlamanın getirdiği artılar harika. Sadece yakın çevrenizi değil, aynı zamanda tarih boyunca ikonik yapıları da değerlendirebileceksiniz. Binalar ve şehirler, mimarlık hakkında daha fazla insan bilgili hale gelirse gelecekte gelişme olasılığı daha yüksektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.