Mimari Maket Model Nasıl Yapılır

06.11.2018
Mimari Maket Model Nasıl Yapılır

Mimari Modeli El İle Nasıl Yapılır?

Günümüzde, Rebit ve Google Sketch Up gibi bir çok 3B modelleme yazılımı, tasarım sürecimizi sadece daha hızlı ve daha kolay değil, aynı zamanda bazı karışık tasarımları da gerçekleştiriyor. Bir lazer kesici kullanarak mükemmel kenarlar ve eğriler oluşturabilir ve modelin düzgün ve kesin görünmesini sağlanabilir. Ancak, yeni başlıyorsanız, 3D yazılımı ve lazer kesiciyi kullanmamayı, tasarımlarınızı el ile yapmayı tavsiye ederiz. Bu, tasarım dünyasına adım atan herkes için bir giriş biletidir. Çünkü herkesin hem beyin hem de eli aynı anda kullanarak model yapmayı pratik etmesi gerekiyor.

Bu yönlendirici kılavuz, her adımda el işi mimari model yapımı hakkında temel bilgi sağlar. Araçlardan malzeme seçimine kadar birçok tasarımcıdan ve eğitmenden öğrendiğim tüm ipuçları yer alıyor. Bunu okuduktan sonra, her bir sürecin nasıl ilerlediği anlayacaksınız ve aynı zamanda temel konuları gözden geçirmeniz için çok da yararlı olacaktır.

Bu çalışmada insanların doğru kullanmadıkları durumlarda tehlike yaratabilecek bazı araçlar var; bu nedenle, çocuklar için pek uygun değildir. Aynı zamanda sizinde bu tehlikelere dahil olduğunuzu unutmamalısınız.

Model Yapımında Üç Ana Faktör

Zaman, Sabır, Konsantrasyon, bu üç ana faktörü kayberdesiniz çalışmalarınız adeta bir çöp olur.

İmalata Başlayalım…

Adım 1: Fikir Edinin

Model yapmaya başlamadan önce yapacak bir şey var. Fikir almalısınız; Bu senin başlangıç ​​çizgin olmalı. Ne yapmak istediğinizi ve bir fikir geliştirmek için kaynaklarınızı nerede bulabileceğinizi bilmelisiniz. İnternet ten ? Televizyon dan ?  veya iş çevresi !

Adım 2: Hazırlanmak

Artık tüm araç ve gereçlerinizi hazırlamanız gerekiyor. Doğru araçlar olmadan işinizi daha da zorlaştırır. Bunlar önerilen temel araçlar ve model malzemelerdir.

Cetveller

 • Mimari Ölçek (Model ölçeğinizi tanımlayın ve boyutları hesaplayın.)
 • 6 ”, 12 ” ve 18 ” cetveller (Modelin büyüklüğüne bağlı olarak)
 • Üçgen Kuralı (Plan ve kesit çizimi, dikey tutkal vb.)

Kalemler

 • Keskin Kalem (Markalama işaretleri ve herhangi bir taslak çizimi için kullanılır. Boyut 2B önerilir.)
 • Çift taraflı İşaretleyici: İnce ve Çok İnce (Plan ve bölüm çizerken kullanışlıdır.)
 • Mikron 01, 03 ve 08 (Çizim için farklı çizgi ağırlığı.)
 • Kalın İşaretleyici (Çizimde duvar ve sütun gibi sert çizgi ağırlığı.)

Kesici Takım

 • X-acto Knife (Model parçalarının detaylı ve küçük parçalarını keserken kullanışlıdır.)
 • Maket Bıçağı (model parçaların nispeten büyük ve kalın parçalarını keserken kullanışlıdır.)
 • Ciser (Sadece kaba kesim için kullanılır)

Mat Kesme

 • OLFA veya ALVIN Kesme Matı (Kaymayı önleyici ve bıçakları kesme masasından koruyabilir.)

Tutkal

 • Kauçuk Çimento (Kağıt ve kağıt için iyi tutkal)
 • Çubuk Kuru Yapışkan Yapıştırıcı (Kağıtların ve bazı ahşap malzemelerin çoğunda iyidir.)
 • Tutkal Tabancası (Yüksek sıcaklık enjektörlü son derece hızlı kuru tutkal.)
 • Çıkartmalar veya Bant (Çizim kağıdını masaya tutturmak için kullanılır.)

Tahta malzemeleri

 • İnce Siyah Beyaz Köpük Kurulu (Yeni Başlayanlar için ana yapı malzemeleri)
 • Kalın Siyah Beyaz Köpük Kurulu (Temelde modelinizin bodrum veya manzarasını kullanın.)
 • Yonga Levha (Kahverengi sert kağıt)
 • İnce Kontrplak (Kesmek gerekir.)
 • Sac Sayfasını Temizle (Cam gibi olmalı 🙂 )

Adım 3: Çalışma Güvenliğinizi Alın

Bu projede kullandığımız birçok araç, X-acto Knife ve Glue gun gibi çok tehlikeli olabilir. Onları kullanırken, lütfen ilk önce sizin ve çevrenizin güvenliğini sağlayın. Bazı beklenmedik kazaların meydana gelmesini önlemek için, aracınızın tam olarak nerede bulunduğunu bilmemiz gerekir ve tutkal tabancasının fişini çıkardığınızdan ve X-acto bıçağınızın üzerinde kullanılmadıklarında kapağı kapattığınızdan emin olunuz. 

Geçici kaza olduğunda bandajlar ve bazı temel dezenfektanlar gereklidir.

Adım 4: Modelinizin Ölçeğini Belirleyin

Mimari ölçeğinizden bir ölçek belirleyin. Bir ölçek seçtikten sonra, tüm süreçler bu ölçeğe uymak zorundadır.

Adım 5: Kat Planı ve Kesit Çizimi

Bu adımda modelinizin kat planını ve kesit kesim çizimini çizmeniz gerekecektir. Burada ana amaç, her parçanın boyutunu modelinizden tanımlamaktır. Mimari ölçeğinden bir ölçek seçin ve kağıt veya aydınger kağıdına temel plan görünümünü çizin. İlk önce birkaç taslak çizip kendinizden emin olun. Boydan genişliğe, kalınlığa ve açıya kadar hepsinin hesaplanması gerekir. İhtiyacınız olan parça sayısını tespit edip büyük alanı bir kaç küçük gruba ayırırsanız her zaman daha kolay olur.

Adım 7: Her Bir Parçayı Kesin ve Yapıştırın

Bundan sonra malzemelerinizi kesmeye ve model yapmaya başlayabilirsiniz. Kesici takımınızın keskin olduğundan emin olun, böylece güzel kesebilir ve temiz kenarlara sahip olabilirsiniz. Düzgün bir model her zaman güzel görünür.

İki parçayı birbirine yapıştırırken, köşeye tam olarak 90 derece yardım eden üçgen veya kare cetvel kullanmanızı öneririm. Modelinizde ki taşan yapıştırıcıyı temizlemek için cetvelin köşesini de kullanabilirsiniz.

Parçalarınızı bitirdikten sonra, parçalarınızı kat planı çizimine sokmaya ve eşleşip eşleşmediklerini kontrol etmeye çalışın. Her adımını gözden geçirmeniz ilerlemeniz için çok önemlidir.

Adım 8: İç Mekanlarınızı ve Dış Modelinizi Ayrı Yapın

Her şeyin doğru olduğundan emin olmadan tüm modellerinizi birbirine yapıştırmayın. Ölçüleri iyi belirleyin. Parçaları bir bütün halinde yapıştırmayın. Tek tek ve dikkatli yapıştırın.

Adım 9: Modelinizi Bitirmek için Renk ve Doku Seçeneğinizi Belirleyin.

Plastik tabaka ve kontrplak gibi renkli kağıtlar veya diğer malzemeler, sadece beyaz köpük levha veya yonga levhası yerine modelinizi güzelce dekore edebilirsiniz. Tüm bu ürünler ile modelinizin daha fazla üç boyutta ve gerçekçi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Model yapımı, konsantrasyonunuzu, sabrınızı ve zaman kullanımınızı fazlasıyla geliştirecektir. Model yapmak zor bir şey değildir, ancak iyi bir model yapmak her zaman iyi bir haz verir. 

Şimdiden Kolay Gelsin…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.