Mimari Tasarımda Kendinizi Geliştirin

15.11.2018
Mimari Tasarımda Kendinizi Geliştirin

Mimari Tasarımda Kendinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz ?

Bir üniversitede yıllarca zamanınız ve yüklü miktarda paranızı harcıyorsunuz. Almış olduğunuz eğitim, mimari tasarımın özelliklerini anlamak için size temel yetkinliği sağlamalıdır. Bu geniş ve kapsamlı bir konudur. Mimarlık tarihini öğrenmeli ve modern mimarlık ile tarihi yapılardaki farklılıkları kavramalısınız. Öğrenmelisiniz ! bu gün okullarda ne söylediklerini, klasik mimariyi, yöresel mimariyi ve modern mimariyi, aralarındaki farkları ve ayrımları iyi biliyor olmalısınız.

Üniversitelerde gerçek hayatta mimarlık yapmanın nasıl bir şey olduğunu öğretmek yerine,  genellikle mimarlığın, malesef günümüzde pek de var olmayan, idealleştirilmiş mimarlık anlayışını öğretmeyi tercih ederler.

İyi bir mimar olabilmek için farklı ülkeleri, farklı kültürleri ve farklı toplumları gezmeli görmelisiniz. Farklı ülkelerdeki mimari yapıları ve kültürlerin mimari anlayışlarını incelemelisiniz. Çünkü mimari tasarım bütün bu etkenleri içinde barındıran bir bilim dalıdır. 

Bir mimari proje, hem projenin ne olmasını istedikleri ile ilgili vizyonları olan, hemde müşteri ve mimar arasındaki bir evliliktir. Bu “evliliğe” ortaklaşa ve yapıcı yaklaşılmalıdır. Bir Mimar, müşterilerinin taleplerini sadece para kazanmak için değerlendirmemelidir.

Birincisi, tüm binaların sadece malzeme yığınlarından ibaret olduğunu, mimarlığın bir yapının sanatsal bir ifadesi olduğunu anlamalısınız. Mimarlık sanatını anlayabilmek için bir yapının tümüyle nasıl yapıldığını anlamak önemlidir. 

Bir binayı inşa etmek için ne gerektiğini iyice öğrenin. Herhangi bir binanın yapımını oluşturan karmaşık bir çok süreçleri vardır. Başlamak için, müşterinin ne istediği bilmeniz gereklidir. Yeterli bilgiye sahip olduktan sonra projenin taslağını kafanızda oluşturabilirsiniz. 

Geliştirilen tasarım müşteriye sunulmalı, bu süreç zaman alıcı ve maliyetli olabilir. Sürecin nasıl ele alınacağını bilmek zorundasınız. Müşteriniz tasarımdan memnun olduğunda, ilgili kurumlara projenizi onaylatarak süreci bitirmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.