Mimarlık İyi Bir Meslek Mi ?

21.09.2018
Mimarlık İyi Bir Meslek Mi ?

Mimarlık İyi bir kariyer mi ?

Mimarlık; Zorlu bir meslektir. İnsan, yaşamak, çalışmak, oynamak, öğrenmek, alışveriş yapmak ve yemek yemek için yerlere yapılara ihtiyaç duyar. Bu yerlerin tasarımında mimarların imzası vardır. Özel projeler üzerinde çalışırlar ve hem iç hem de dış mekan tasarımları yaparlar. 

Yeni açılar, yeni fikirler, yeni tasarımlar, müşterilerin taleplerine cevap verme baskısı ile karşılaşma gibi bir soruna sürekli olarak bakmanızı ve sanatsal yaratıcılığınızı tasarımınıza eklemeyi gerektirir. Sadece hafta sonları unutmak zorunda olduğunuz bir meslek, arkadaşlarla plan yapmak sadece bir fikir, uykunun artık her gece tadını çıkarabilmeniz bir lüks. Tabi sadece para odaklı bir mimarlıktan bahsetmiyoruz.

Mimarlıkta kariyer, yaşadığımız çevreyi şekillendirmek, hatta dönüştürmek için çeşitli fırsatlar sunar. Mimarlık mesleği, yapılı çevrenin planlandığı, tasarlandığı, yapıldığı, kullanıldığı ve sürdürüldüğü yolu etkileyen her şeyi içerir.

Mimari iyi bir alandır. Çünkü her zaman özel ihtiyaçları karşılayan binalara ihtiyaç olacaktır. Fakat herhangi bir alanda olduğu gibi mimarlık da rekabet yüksektir. Bu yüzden yaratıcı olmanız ve büyük bir firmada yaratıcılığınızı geliştirmeniz çok önemlidir.

Evet, evet! Mimarlık her zaman iyi bir gelecek ve seçenektir.

Yaratıcı Tasarımlar Nasıl Yapılmalıdır ?

Bazı mimarlar tasarım çalışmalarına yoğunlaşır. Tasarım hem sanatsal hem de bilimsel becerileri içerir. Yani aynı zamanda teknik olarak mümkün olan bir şey üretmek. Mimari tasarım hazırlamak için gerekli psikolojik rahatlıkta olmak önemlidir. Bir şiir yazmak için gerekli olan ne ise…

  • İyi bir tasarım yapabilmek için önce müşterinin taleplerini iyi anlamak gerekir. Kelimeye dökülemeyen talepleri anlamak çok önemlidir.
  • Proje en baştan tasarlanmalıdır.ve mevcut yapılardan esinlenmemelidir.
  • Fikirler ve taslaklar fazlasıyla tartışılmalıdır.
  • Avam proje oluşturulmalıdır
  • Projenin daha fazla grafik sunumu için modeller hazırlanmalıdır.
  • Binaların iç yerleşimleri tasarlanmalıdır.
  • Projenin insan hayatında kullanım kolaylığı incelenmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.