Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı

03.02.2019
Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı

Mısır Piramitleri Mimarisi

Mısır; Dünyanın en zengin ve en güçlü medeniyetlerinden olduğu bir dönemde inşa edilen piramitler, özellikle de Büyük Giza Piramitleri, tarihteki en görkemli insan yapımı yapılardan bazılarıdır. Muazzam büyüklüğü, firavun veya kralın eski Mısır toplumunda oynadığı eşsiz rolü yansıtıyor. 

Piramitler, Eski Krallığın başından, Milattan sonra dördüncü yüzyılındaki Ptolemaik döneminin kapanmasına kadar inşa edilmesine rağmen, piramit binanın zirvesi, üçüncü hanedanlığın sonunda başladı ve kabaca altıncı yılına kadar devam etti.

Hanedanlar döneminin başından (MÖ 2950), kraliyet mezarları kayaya oyulmuştu ve piramitlerin öncüsü olan “mastabas” olarak bilinen düz çatılı dikdörtgen yapılarla kaplandı. Mısır’daki bilinen en eski piramit MÖ 2630 civarında, üçüncü hanedan Kralı Djoser için Saqqara’da inşa edildi. Basamaklı Piramit olarak bilinen bu geleneksel mastaba olarak başladı. Ancak çok daha iddialı bir şey haline geldi. Hikaye devam ederken, piramidin mimarı Imhotep’ti, Yaklaşık 1400 yıl sonra doktorların koruyucu azizi olarak tanımlanacak bir rahip ve şifacı olan Imhotep’ti. Djoser’in yaklaşık 20 yıllık saltanatı sonunda, piramit işçileri sonunda 62 metre yüksekliğe ulaşan altı basamaklı piramit inşa ettiler. Zamanının en yüksek binası bu piramitti.

Mısır Sanatı ve Mimarisi, Eski Mısır’ın yapıları, resimleri, heykelleri ve müttefiki sanatları, kralın kalıntılarının atıldığı büyük basamaklı Piramidi, anıtsal mimarinin hayatta kalan en eski örneğidir. Eski Krallığın mimarisi, büyük ölçekli binaların ve mezarların inşasında doğal kireç taşı ve granitlerin kullanıldığı anıtsal olarak tanımlanır ve bilinir. Bu dönemde inşa edilen tapınaklardan çok az kalıntılar kalmıştır.

4. Hanedanlığın krallarının gömüldüğü Giza‘daki piramit kompleksi, Mısırlı mimarların dünyanın harikası olan anıtlar inşa etme kabiliyetini gösteriyor. Büyük Khufu Piramidi başlangıçta yaklaşık 146 metre yükseklikte ve ortalama ağırlığı 2,5 ton olan yaklaşık 2,3 milyon blok içeriyordu. Piramitlerin amacı; kralların bedenlerini sonsuza dek korumaktı. Her piramidin bir vadi tapınağı, bir iniş, evreleme alanı ve kralın ruhuna yönelik dini törenlerin yapıldığı bir piramit tapınağı veya haç şapeli vardı. Giza’daki üç ana piramidin çevresinde, mastabas (Arapça kökenli bir kelim “kerpiç deposu” demektir), eğimli sürgülü düz mezarlar içeren bir nekropol (ölü şehir) büyüdü. 

Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ?

4,500 yıllık rampa yapımı, firavun Khufu için dünyanın en eski insan yapımı yapılardan biri olarak bilinen Büyük Piramidi inşa etmek için kullanılmış olabilir. Ahşap direklerin, işçiler ve halatlar yardımıyla kızağı yokuş yukarı kaldırdığı kanısına varıldı. Kızağa bağlı halatlar, “kızak rampadan yukarı çekilmesini kolaylaştıracak” kuvvet çarpanı “gibi bir şey yaptı.

Bu sistem çok sayıda direk bulunan iki merdivenle çevrili merkezi bir rampadan oluşuyor. Taş bir blok taşıyan ve bu ahşap direklere halatlarla tutturulmuş bir kızak kullanarak piramitleri inşa ettikleri iddia edilir.

Bilim adamları, bunun, Mısır’ın güneyindeki Aswan’dan kuzeydeki Giza’ya, 800 kilometreden fazla piramitin 2,5 tonluk yapı taşlarını ve heykellerini hareket ettirmek ve çekmek için özel bir sistem olduğunu fark ettiler. Ayrıca, işçiler el emeğini azaltmak için kayma sürtünmesini sağlamak adına az miktarda su kullanmış olabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.