Mücavir Alan Ne Demek

15.03.2019
Mücavir Alan Ne Demek

Mücavir alan ne demektir ?

Mücavir alan; Bir belediyenin sınırlarının dışında olan, ancak imar mevzuatları gereğince onun sorumluluk alanına giren bölgelere denir.

Mücavir alanlarda izinsiz yapılaşma veya tadilat yapılamaz. Mücavir alanlar ilgili belediyenin sorumluluğundadır.

Bir alanın mücavir alan olabilmesi için İl İdare Meclisi tarafından karar çıkarılması gerekmektedir. İl İdare Meclisi tarafından çıkarılan karar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından onaylandığı anda mevzu bahis alan mücavir alan kabul edilmiş olur.

Mücavir alanlar belediyelere tam sınır olacak diye bir kural yoktur. Belediyenin yakınında bulunan çevre köyler de bu alanlara dahil edilebilir. Mücavir alan kabul edilen bir bölgenin mücavir alandan çıkarılması için yine aynı prosedürün işleme konulması gerekir.

“Mücavir Alan Sınırı” ile “Belediye Sınırı” arasındaki fark nedir ?

Belediye Belde halkının ortak yerel gereksinmelerini karşılayan ve belde hizmetlerini gören kamu tüzel kişiliğine sahip yerel yönetim kuruluşudur. “Belediye Sınırı”, bir belediyenin Yasa kurallarına göre belirlenen sınırlarıdır.  İl ve ilçe merkezlerinde zorunlu olmak üzere, nüfusu 5000 ve üzerinde olan yerleşim birimlerinde belediye kurulmaktadır. Belediye, mahalli yöneticisi olan idari birimlerdir. Belediyeler, o çevre halkı tarafından seçilen bir belediye Meclisi ile bir Belediye başkanı tarafından yönetilir. Gerek idari, gerekse mali bakımdan bağımsız olan bir teşekküldür. Köy, mahalli idare teşkilatının en küçük yerleşim yeri, muhtar ile tüzel kişiliğe sahiptir. Mücavir alan sınırı ise belediye sınırlarının dışında, imar mevzuatı bakımından belediyelerin kontrol ve mesuliyeti adına verilmiş olan sınırdır. Belediye ya da il, ilçe ve köy sınırları birer idari sınırdırlar. Mücavir alan idari sınır değildir.

Örneğin; Bir alanda belediye kurulup, belediyenin seçilmiş organlarının iş başına gelmesi bu alan içindeki köylerin idari varlığı ve tüzel kişiliğinin sona ermesine yol açar. Oysa bir köyün mücavir alan sınırlarına alınması, köyün idari ve tüzel kişiliğinin sona ermesi anlamına gelmez.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.