Şehir Planı Nedir Nasıl Planlanır

04.10.2019
Şehir Planı Nedir Nasıl Planlanır

Şehir Planı kalkınma ve büyümenin belirlenmesine yardımcı olacak ve projelerin ve altyapının etkin ve verimli bir şekilde sunulmasını sağlayacaktır. Şehrin yerel, ulusal ve uluslararası ilgisi teşvik edilecek, ticaret ve ziyaretçilerin ilgisini çekecek, ekonomiyi, canlılığı ve canlılığı artıracaktır. Bir şehir planlayıcısının bir parçası olabilecek en ilginç ve karmaşık zorluklardan biri, yeni bir şehir çapında planın oluşturulmasıdır. özellikle de işini, olağan ve alışılmış şekilde değiştirmek isteyen bir plancı ise… 

1) Bugünün değil, yarının planını oluşturun.

Aslında taleplerin çoğu, yarının zorlukları, ihtiyaçları ve fırsatları yerine, bugünün algılanan konfor seviyeleri ile sınırlandırılması istenir. Bu anlayış bir çok sebebe bağlanabilir. Maliyet bunların en başında yer alır. Mevcut planın adli süreci, kamulaştırması vb gibi bir çok farklı alanda zaman olarak sürecin uzaması, sizden bir plan talep edenlerin, bir zamanların meşhur vodofone reklamı gibi “anı yaşa” düşüncesine sahip olmasına sebep oluyor. Ama siz plancılar, yine de yarının planını hesaplayın.

Binlerce ağacı olan bir plan oluşturabilirsiniz. Yalnız bu ağaçların su ve ilaç ihtiyacını karşılayacak bir alt yapıya sahip değilseniz başarısız ve yanlış bir plan hazırlamış olursunuz.

2) Şehir planı tek bir kişinin uzmanlık alanı olamaz.

Bir şehir planı 20 yıllık projeksiyon ile ön görülür ve hazırlanabilir. Bu projeksiyon toplumun bu zaman diliminde nufüs artışının tahmini ile orantılıdır. Örnek verirsek, bugünün otopark sorunu ile 10 yıl öncesinin otopark sorunu aynı değildir. Mesela bugünün alt yapısı ile 10 yıl öncenin alt yapısı bir değildir. Bu bağlamda şehir planı farklı uzmanlık alanları ile oluşturulan bir komisyonun raporları doğrultuda hazırlanabilir. Ufak bir ilçenin bile yüzlerce hatta binlerce sayfa raporları doğrultusunda bir plan taslağı oluşturulabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.