Split Klima Ne Demektir ?

10.09.2018
Split Klima Ne Demektir ?

Split Klima Nedir ?

Herkes yaz sıcağında ve nem de, serin  bir alanda evde olmayı sever. Herkes merkezi klimaya sahip olacak kadar şanslı olmasa da, çoğu insan pencerelerden gelen serinlikten yararlanıyor.  Evinize daha serin bir hava getirmenin göze çarpmayan bir yolunu arıyorsanız, split klima sistemi, sıcaklığı ve serinliği düzenlemek için mükemmel bir çözümdür.

Split Klima Sistemi Nasıl Çalışır ?

Split klima iki ana bölümden oluşur: dış ünite ve iç ünite

Dış ünite; odanın dışındaki duvara veya duvarın yakınına ya da soğutmak istediğiniz alana monte edilir.

İç Ünite; kompresörü, kondenser bobinini ve genleşme bobini veya kılcal boruyu barındırır. Şık görünümlü iç ünite, soğutma bobini, uzun bir pervane sistemi ve bir hava filtresi içerir.

Split Klimaların Diğer Klima Ünitelerinden Farkı Nedir ?

Split bir klima, kanal montajına ihtiyaç duymadığından, büyük bir monte çalışması gerektirmez. Aksine, iç ve dış üniteler bir dizi tel ve boru ile bağlanır. Birçok klima üniteleri için gerekli olan kanallar , çoğu zaman merkezi klima ünitelerinin hava kanalı sistemindeki ısı değişimi nedeniyle çok fazla enerji kaybettiğinden enerji harcamalarını artırır . Split klima sisteminde ise ısı ve  enerji kaybı daha azdır.

Split Klima Sisteminin Faydaları

Bu tip klima sisteminin klasik klimalara göre birçok avantajı vardır. Belki de en belirgin faydası, split klima sisteminin sessiz performansıdır. En çok gürültüyü oluşturan bir klimanın parçaları kompresörü ve kondansörü soğutan fan dır. Split bir sistemde, yoğunlaştırıcının kompresörü ve fanı, soğutulmakta olan odanın dışında yer alır ve bu nedenle, pencere ünitelerinin aksine, ana gürültü kaynakları ortadan kaldırılır.

Split klima sisteminin diğer bir avantajı, tek bir dış üniteye bağlı birden fazla iç üniteye sahip olabileceğiniz çok bölmeli bir sistemi tercih edebilmenizdir. Bu, birden fazla odayı soğutmayı veya iki iç soğutma ünitesi kullanarak büyük bir odadaki sıcaklığı korumayı kolaylaştırır.

Klima Nasıl Çalışır ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.