Su Altı Betonu Nedir

20.09.2018
A+
A-
Su Altı Betonu Nedir

Su altı betonu nasıl yapılır ?

Su altında betonu üç bileşen içerir. Kum veya çakıl, su ve çimentodur. Su altı inşaatı da dahil olmak üzere çoğu inşaat için kullanılan çimento türü Portland çimentosudur. Isıtılmış kil ve kireçten yapılmıştır. Portland çimentosu betonun suya batma yeteneğinin en büyük sırrıdır. Su altı betonu Romalılar tarafından bulunmuştur. 

Su  altı betonu; İngiliz Tüneli (İngiltere ve Fransa’yı birbirine bağlayan), Akashi-Kaikyo köprüsü (Japonya), Büyük Kuşak köprüsü (Danimarka) ve Messina Boğazı köprüsü gibi projelerinde kullanılmış ve yine bu projelerde geliştirilmiştir.

Su altında kullanılacak beton, şiddetli basınçlara dayanıklı olması gerekir. Bu durumda karışımlar çok önemlidir.  Bu nedenle, su altı betonlarında kullanılan çimentolar üçlü veya dörtlü çimentolar, yani çoklu harmanlanmış çimentolardır . Su altı beton bileşenlerinin oranı, projenin gereksinimine göre özel ayarlanmalıdır.

Su altı beton dökümü nasıl yapılmalıdır

  1. Su altında betonu yerleştirme sırasında, betonun su ile yıkanmaması sağlanmalıdır. 
  2. Su altında beton 6 ila 10 inc aralığında yer alan daha iyi bir çökme değerine sahip olmalıdır. Çünkü su altında devam eden betonlama yanal ve gevşek homojenlik sağlar. Daha iyi sonuç almak için, anti-yıkayıcı katkı maddeleri kullanılmalıdır. Anti-yıkayıcı katkılar, pompalama sırasında betonun akışını sağlayabildikleri için çok etkilidir. Anti-yıkayıcı katkılar, dinlendiğinde betonu oldukça viskoz hale getirir. Türbülanslı suda anti-yıkama katkısı tercih edilir.
  3. Beton karışımı, metreküp başına yaklaşık 360 ila 400 kilogram aralığında bulunan yüksek miktarda çimentolu malzeme içermelidir.
  4. Su altı betonu da yüzde 15 ila 20 puzzolans içermelidir. Puzzolans, geri dönüşte beton işlenebilirliğini geliştiren betonun akışkanlığını artırır.
  5. Tremie(geniş huni şekli) borusuna boşaltmadan önce betonu, 4 santigrat dereceye kadar soğutunuz. Eğer dökme işlemi geniş bir alanda yapılacaksa, beton sıcaklığı beton merkezinin yakınında yaklaşık 70 ila 90 Santigrat dereceye ulaşır. Bu, betonda soğudukça çatlamalar oluşturur. Betonun uygulanmadığı durumlarda çatlaklar daha da belirgin hale gelir.
  6. Çimento oranına su oranı da dikkate alınması gereken bir başka özelliktir. Yaklaşık 0.40 ila 0.45 olmalıdır.

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.