Tapu harcı hesaplama

02.12.2016
A+
A-
Tapu harcı hesaplama

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır ?

Gayrimenkul alım satımında tapu dairesinde alınan hizmet karşılığında ödenmesi gereken ücret olarak alınan harca, tapu harcı denir. Tapu harcı gayrimenkul satış bedeli üzerinden hesaplanmaktadır. Hesaplanan tapu harcı hem satıcı hem de alıcı tarafından ayrı ayrı ödenmektedir.

Tapu harcı Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından belirlenir ve zaman zaman değişiklik olabilir. Daha önce yüzde 3.3(binde 33) olan tapu harcı alıcı ve satıcı tarafından yarıya yarıya ödenmekteydi. 2014 yılı itibari ile tapu harcı, satış bedeli üzerinden yüzde 2 (binde 20) olarak belirlenmiştir. Fakat güncel durumda bu ücreti her iki tarafta ödemektedir. Gerekli işlemlerin tamamlanabilmesi için bu ücretin Tapu ve Kadastro Müdürlükleriyle anlaşmalı bankaya yatırılmış olması gerekmektedir. Bir örnekle açıklamak hepimiz için daha doğru olacaktır.

Elimizdeki bir gayrimenkulün satış fiyatını 100 bin TL olarak belirledik ve satış işlemleri için birisiyle anlaşmaya vardık. 100 bin TL satış fiyatlı bir tapunun harcını hesaplarsak;

Güncel durum;

100.000*0,02=2.000 TL’dir. Kişi başı 2000 TL ödeme yapılması gerekmektedir. Hem alıcının hem de satıcının bu ücreti ödediğini bildiğimize göre; alıcının cebinden 102 bin TL çıkmaktadır. Satıcının cebine de 98 bin TL girmektedir. 4 bin TL de tapu dairesine harç olarak gitmektedir.

Teoride durum bu olsa da alıcı ve satıcı taraf aralarında anlaşarak, tüm harcı alıcı tarafın ödemesi durumu da gerçekleşmektedir. Bu durumda; anlaşılan fiyat yine 100 bin TL’dir. Alıcı, satıcının yerine 2 bin TL ve kendi payı olan 2 bin TL yi yatırır. Sonuçta yine aynı şekilde alıcıdan 102 bin TL çıkmış olur. Alıcıya da 98 bin TL gelmiş olur.

Ayrıca gayrimenkul satışların da tapu harcı dışında farklı vergiler de yer almaktadır. Bunların da göz önünde bulundurması gerekmektedir. Katma değer vergisi ve gelir vergisi buna örnek olarak gösterilebilir.

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.