Tarih boyunca ünlü mimarlar

25.12.2018
Tarih boyunca ünlü mimarlar

Tarih boyunca ünlü mimarlar kimlerdir ?

Mimarlığın tarihini anlamak için, tasarımı yeni yönlere iten bazı yıldızlarla tanışmak önemlidir. Aşağıdaki listede yer alan isimler kesinlikle bir iz bıraktılar ve birçok iz bugün hala ayakta duruyor!

Mimar sinan; Osmanlı İmparatorluğunun yükseliş döneminin baş mimarı olan Mimar Sinan, Kanuni döneminde 28 yıl, II. Selim döneminde 8 yıl ve III. Murad döneminde de 14 yıl olmak üzere toplamda 50 yıl hizmet verdi.

Osmanlı klasik mimarisinin şekillenmesinde büyük rol oynayan Mimar Sinan, 1489 yılında Kayseri’nin Ağırnaz köyünde doğdu. Babasının adı Abdülmennan dedesinin adı da Dülger Yusuf’tur.

Ortaya çıkardığı eserlerle Osmanlı Türk mimarisini zirveye taşıdı. Birçok mimar onun eserlerinden birini gerçekleştirebilmek için ömürlerini harcarken, Mimar Sinan ömrü boyunca gerçekleştirdiği eserleriyle tüm dünyayı etkiledi.

Devşirme zamanında İstanbul’a getirildiğinde Yeniçeri olarak yetiştirilmek üzere acemi ocağına yerleştirildi. Burada yedi yıl eğitim aldıktan sonra yeteneğine bağlı olarak köprücüler sınıfına alındı. Bu andan itibaren de İstanbul’un en önemli ustalarıyla çalışma ve ders alma şansı yakaladı. Bu ustaların arasında Beyazıt Camii’nin ustası Mimar Hayrettin de bulunmakta. Ancak Mimar Sinan’ın yeteneğini geliştiren en önemli unsur, çıktığı seferlerde görüp incelediği sanat eserleriydi.

Imhotep: İsminin bilinen ilk mimarı olan bu eski Mısırlı, Kral Zoser’in mezarı olan dünyanın ilk taş anıtını yarattı .

Christopher Wren: Bu İngiliz klasik mimarı, Aziz Paul Katedrali’ni yeniden inşa etmekle Londra’da tasarladığı 51 yeni kiliseden daha ünlü .

Ictinus ve Callicrates: Bu Yunan mimarlarından oluşan ekip , tüm zamanların en etkili binası olan Parthenon’u mükemmelleştirmek için on yıldan fazla zaman harcadı .

Karl Friedrich Schinkel: Klasik ve romantik tarzlarda çok yönlü olan bu Alman ustası, dünyanın ilk müzelerinden birini tasarladı .

Hadrian: Bir Roma imparatoru ve mimarlık tutkunu olan Hadrian, tasarım ve mühendisliği Pantheon’la yeni zirvelere taşıdı.

Louis Sullivan: Bir gökdelen öncüsü olan Chicago mimarı Louis Sullivan, modern yapılarını yapraklı süslemeyle süsledi .

Abbot Suger: Bu Fransız keşişi, Gotik katedrallerin yükselen mimarisini geliştirmede etkili oldu .

Frank Lloyd Wright: Yirminci yüzyılın en ünlü Amerikalı mimarı , topraktaki organik mimarisini temel aldı .

Filippo Brunelleschi: İtalyan Rönesansının ilk mimarlarından olan Brunelleschi, Floransa Katedrali’nin kubbesini tasarladı .

Le Corbusier: Charles Edouard Jeanneret doğumlu, bu İsviçre-Fransız dehası, binalar ve şehirler için modern bir dil oluşturmak için cam, çelik ve beton kullandı .

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.