Total Station Nedir

17.01.2019
Total Station Nedir

Haritacıların Kullandığı Ölçüm Aleti Total Station Nedir ?

Total station; Elektronik bir cihazdır. Yatay ve uzaklık ölçer. Bu modern ölçüm cihazı, topoğrafik arazi ölçümlerinde, bina yapımında, köprüler, barajlar vb… Tüm çelik ve betornarme yapılarda kullanılır. Bu modern elektronik optik bir alettir. Ayrıca, mikro işlemci, elektronik veri toplayıcı ve depolama sistemi ile de entegre edilmiştir.

Total station aleti, nesnenin alete eğim mesafesini, yatay ve dikey açılarını ölçmek için kullanılır. Bu Mikro işlemci ünitesi, yatay mesafeyi, bir noktanın koordinatlarını ve kot seviyesinin hesaplanmasını sağlar. Total Station da toplanan veriler, bilgilerin daha fazla işlenmesi için bilgisayar veya dizüstü bilgisayarlara indirilebilir.

Total station cihazları, topoğrafik incelemelerde olduğu gibi osut özelliklerini belirlemek için (yollar, evler veya sınırlar gibi), alet operatörleri, topoğraflar, harita teknikerleri ve harita mühendisleri tarafından bilinmekte ve kullanılmaktadır.

Total station cihazlar, tüm marka modellerin genel adıdır. Leica, topcon, trimle vs. gibi total station cihazı üreticileri vardır. Ülkemizde genelde lecia ile topcon ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.

Total Station’ın Önemli İşlemleri

Mesafe ölçümü

Elektronik mesafe ölçme (EDM) cihazı, toplam istasyonun büyük bir parçasıdır. Menzili 2,8 km ila 4,2 km arasında değişmektedir. Ölçümün doğruluğu km ölçümü başına 5 mm ila 10 mm arasında değişir. Otomatik hedef tanıyıcı ile birlikte kullanılırlar. Ölçülen mesafe daima aletten nesneye olan eğim mesafesidir.

Açı ölçümleri

İstasyonun elektronik teodolit kısmı dikey ve yatay açıların ölçülmesinde kullanılır. Yatay açıların ölçümü için herhangi bir uygun yön referans yönü olarak alınabilir. Dikey açı ölçümü için dikey yukarı (zenith) yön referans yönü olarak alınır. Açı ölçümünün doğruluğu 2 ila 6 saniye arasında değişir.

Veri İşleme

Bu cihaz dahili bir mikroişlemci ile donatılmıştır. Eğim mesafesi ve dikey açıların yardımı ile ölçülen, alet ekseninin ve hedeflerin yüksekliği sağlandığında, mikroişlemci yatay mesafeyi ve X, Y, Z koordinatlarını hesaplar. Atmosferik sıcaklık ve basınçlar sağlanmışsa, işlemci ölçümlere sıcaklık ve basınç düzeltmeleri uygulayabilir.

Totatl Station Kullanmanın Avantajları

Aşağıda, total station geleneksel ölçme aletleri üzerinde kullanılmasının ana avantajlarından bazıları verilmiştir.

  1. Saha çalışması çok hızlı yapılır.
  2. Ölçüm doğruluğu yüksektir.
  3. Okuma ve kaydetme ile ilgili manuel hatalar elimine edilmiştir.
  4. Koordinatların hesaplanması çok hızlı ve doğru. Sıcaklık ve basınç için bile düzeltmeler otomatik olarak yapılır.
  5. Harita oluşturma ve kontur ve kesitleri çizmek için bilgisayarlar kullanılabilir. Kontur aralıkları ve ölçekler zaman kaybetmeden değiştirilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.