Yer Kontrol Noktası Nedir

17.02.2017
A+
A-
Yer Kontrol Noktası Nedir

Yer kontrol noktalarının seçimi,tesisi,ölçümü,hesaplanması,blokların tasarımı,fotogrametrik nirengi noktalarının seçimi,tüm bu noktaların hava işretlerinin yapılması,bu noktaların ve diğer bağlantı noktalarının kartlar,diyapozitifler üzerinde işaretlenmesi,bunların modelden modele ve komşu kolonlara aktarılması,bir indeks haritanın hazırlanmasıdır.

3.1.YER KONTROL NOKTALARI

Koordinatları jeodezik yöntemlerle ve arazi ölçmeleri ile elde edilen,uçuştan önce yapılan hava işaretleri yardımı ile de fotoğraflarda seçilebilen noktalardır. Yer kontrol noktalarının oluşturulabilmesi için önce proje alanı bloklara bölünür.Blok çevresine belirli aralıklarla yer kontrol noktaları yerleştirilir.Proje alanının uygun ölçekli bir haritası üzerinde yapılacak bu tasarımda yer kontrol noktaları arasındaki uzaklıklar fotoğraf ölçeğine bağlı olarak hesaplanır.

Bu noktaların koordinatları nirengi,kestirme,poligon ölçme ve hesaplama yöntemleri ile bulunur.Son yıllarda yer kontrol noktalarının koordinatları GPS yöntemi ile elde edilmektedir. Düşey kontrol noktalarının yükseklikleri geometrik nivelman ile elde edilir.Gerekli önlemler alınmak koşulu ile GPS yöntemi ile de yükseklikler bulunabilir.Ancak bu sırada konum koordinatları(X,Y)da elde edileceği için blok ortasında gerekli düşey kontrol noktaları yerine yer kontrol noktaları tesis edilmiş olacaktır.

Uçuştan önce yer kontrol noktalarının hava işaretlerinin yapılmış olması gerekir. Yapılacak ölçü ve hesaplamalar daha sonrada olabilir. Yer kontrol noktalarının tasarımları bir harita üzerinde yapılmakla birlikte,bu noktaların yaklaşık koordinatları da hesaplanırsa,arazide noktaların konumlarının bulunması bugünkü teknolojiye göre daha kolay olur.

3.2.FOTOGRAMETRİK NİRENGİ NOKTALARI

Koordinatları fotogrametrik nirengi yöntemi ile bulunan noktalardır.Daha sonraki stereodeğerlendirme aşamasında da bunlar stereo modellerin mutlak yöneltmesine kullanılacaktır.Bu noktalar ayrıca,fotogrametrik nirengi ölçmeleri ve hesaplamaları sırasında komşu modelleri ve komşu kolonları birbirine bağlama görevi yaparlar(Şekil 10).Bu nedenle model bağlama ve kolon bağlama noktalarından söz edilir.

 

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.