Arsa satın almadan önce yapılması gerekenler

28.02.2017
A+
A-
Arsa satın almadan önce yapılması gerekenler

Ticari ya da konut olsun farketmez, arazi satın almak aslında maliyetli bir girişimdir. Beğendiğiniz bir arsa/parsel için bölgede bir araştırma yapmadan karar vermek en büyük hatadır.

İlk önce tapu devri mümkünmüdür. 

Arsa tapusunun üzerinde şerh, irtifak hakkı, herhangi bir kısıtlama var mı öğrenilmelidir Arsa devrenin mümkün olduğu düşünülerek…

Arazinin durumu iyi tespit edilmelidir.

Yapılması gereken ilk iş arazinin durumunu öğrenmektir. Yani imar durumu nedir ? tarla, konut, ticari vs. Hisseli veya müstakil olup olmadığı tespit edilmelidir. Arazinin plan durumu araştırılmalıdır. Plan değişikliği varmıdır veya olması muhtemel midir. Arazi yola cephe olmalıdır  (Bu bilgiyi kadastral paftalarından öğrenebilirsiniz) veya bağlı bulunan belediyeden son planlarını inceleyebilirsiniz. Mevcut halinde yollar olabilir, yanlız bu sizleri yanıltmasın, bu yollar zaman içinde yapılmış aktif kullanılan yollardır. Yapılaşma sürecinde iptal olması kaçınılmazdır. Arazi müstakil tapu ise terk veya ihdas varmı araştırılmalıdır. Kısacası bu bilgiler arsa almadan önce fazlasıyla yeterlidir.

Bölge analizi nasıl yapılmalıdır

Bana göre yapılması gereken bölgeye hakim emlakçılar ile görüşmek ve bölgenin fiyat ortalamasını çıkarmaktır. Bunların haricinde bölgenin şehir merkezine uzaklığı, ulaşım durumu vs gibi detaylar önemli düşünülmelidir. Artık bundan sonrası ön sezilerinizi çalıştırmaktır.

 

Önemli; Bu içeriği kısmen yayınlamak istiyorsanız, içeriğin linkini TIKLAYINIZ ibaresi ile link vererek yayınlayabilirsiniz. 

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.