asansör nasıl çalışır

05.02.2018
asansör nasıl çalışır

Asansör Nasıl Çalışır ?

İnsanları bir aşağı bir yukarı götüren bu tatlı şey nedir :p

Çoğu asansör bir kasnak gibi çalışır. Çok güçlü bir metal halat, asansör kabininin üst kısmına birleştirilir ve asansörün üstündeki makine dairesinde bir “kasnak” ile yukarıya çıkmaktadır. Kasnak ipi sıkıca tutmak için yivleri olan bir tekerleğe sahiptir. Halatın diğer tarafında, yarı dolu olduğunda asansör kabiniyle aynı ağırlığa sahip bir ağırlık vardır. Bu bir birini dengeler ve böylece taşımak için fazla enerji gerekmez.

Ağırlık ve asansör kabini, asansör şaftının yanındaki kılavuz raylar (asansörün bulunduğu tünel) tarafından yerinde sabitlenir. Bir motor, tekerleği her iki yönde de döndürebilir, böylece asansör yukarı veya aşağı gider.  Asansöre ait düğmeyi bastığınızda, motoru çalıştırırsınız. Motor durduğunda, makaralı tekerleğin olukları ipi yerinde tutar ve böylece asansör hareket etmeyi bırakır.

Biliyormusunuz !

Toshiba Asansör, Tayvan’daki 101 katlı binanın (Taipei101) kurulu en hızlı yolcu asansörüne sahiptir. En yüksek tırmanma hızı dakika başına 3301 feet (1,010 metre) veya 26 saniyede kabaca 100 kat çıkar. Kulak patlamasını engellemek için kabin içindeki atmosferik basınç otomatik ayarlanır. 

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Süper