Barok Mimari Nedir

30.10.2019
Barok Mimari Nedir

Barok mimarisi, Barok döneminde 16. yüzyılda başlayan bir yapı tarzıdır. Bu tür bir yapı, Roma mimarisini benimsemiş ancak bunun yerine Roma Katolik Kilisesinin gücünü göstermek amacıyla onu yeni bir moda ile modernize etmiştir . Katolik Kilisesinin zenginliğini ve gücünü göstermek için Barok mimarisi kullanılmıştır.

Barok mimarinin özelliği, örnekleri neredeyse Avrupa ve Latin Amerika’nın tamamında bulunsa da, bir ülkeden diğerine önemli ölçüde farklılık göstermeleriydi. Peki, neden hepsi tek bir terimde toplanmış ? Kısmen kolaylık sağlamak için, bütün bir dönemin sanatını tek bir kelimeyle özetlemek amacıyla, fakat genel olarak ortak estetik kökenlerinden ötürü hepsine barok döneminde barok mimarisi adı verilmiştir.

İspanya’da ‘Barok’ kelimesi başlangıçta düzensiz, tuhaf biçimli bir inciyi ifade ederken, İtalya’da ise diyalektik değeri az olan sersemletici, çarpıtılmış bir argüman anlamına geliyordu. Neredeyse tüm Avrupa dillerinde, abartılı, deforme olmuş, anormal, sıra dışı, saçma ve düzensiz anlamına geldiği söylenebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.