Mühendislik ve Tasarım İlişkisi Nedir

27.10.2019
Mühendislik ve Tasarım İlişkisi Nedir

Mükemmel bir tasarımın altında muhakkak bir sanat vardır. Sanat, soruları ve bireysel yorumlamayı teşvik etmeye yönelik yaratıcı bir ifadedir. Sanat ilham verici ve duygusaldır. Tasarım ise; bir problemi çözmek veya kendisiyle etkileşime girecek insanlara olan ihtiyacı doldurma amaçlı yaratıcı bir süreçtir. Tasarım, yorumlamaya açık olmamalı, bunun yerine onunla nasıl etkileşimde bulunacağını tanımlamalı ve bir müşteriyi bu görevin her aşamasında yönlendirmelidir.

Sanat sorular yaratır, tasarım cevaplar yaratır.

Mühendislik ise matematik gerektirir. Problemi çözmeye odaklı bir bilim dalıdır. Mühendisler çok çeşitli ürün ve sistemleri tasarlar, değerlendirir, geliştirir, test eder, değiştirir, kurar, kontrol eder ve bakımını yapar. Ayrıca malzeme ve süreçleri tavsiye eder ve belirler, üretim ve inşaatları denetler.

Mühendislik ve Tasarım Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır ?

Ülkemizde tasarımcı ile mühendis arasında görünen bariz fark, tasarımcının bir kazağın kollarını boğazına bağlamasıdır. Nedense mimar (tasarım) ile mühendis arasında böyle bir fark görüyorum. Bilmiyorum katılırmısınız ?

Tasarım ile mühendisliği ayrı tutmak doğru değildir. Tasarımcılar kavramsallaştırır. Eğitim, deneyim ve en iyi seçeneklere dayalı bir konsept oluştururlar. Bunlara planlar ya da tasarımlar denir. Mühendisler gerçekleştirir. Kavramları alırlar ve uygularlar. Bu aslında onları fiziksel gerçeklikte inşa etmeyi içerir. Hem tasarımcıların hem de mühendislerin rollerinin eşit derecede önemli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü tasarımcılar masaya ‘inovasyonu’ getirirken, mühendisler bu inovasyonu “mümkün” kılarlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.