Beton Metreküp Nasıl Hesaplanır

08.12.2019
Beton Metreküp Nasıl Hesaplanır

Beton Metreküp(m3) Nasıl Hesaplanır ?

Aslında mantık basittir. 1 metre uzunluğunda, 1 metre genişliğinde, 1 metre derinliğinde bir küp , 1 m3 yapar.

Ancak; malumunuz şantiyelerde yapılar bu kadar basit olmuyor. Elli türlü kırığı olan temel yapılarının içine birde tonlarca demir geliyor. Yetmiyor yüzlerce torba izolasyon malzemesi vs… Ardından Autocad aracılığı ile proje üzerinden çıkartılan beton m³ hesabı ile beton dökümü sonunda kalan mikserleri dökmek için yer ararız.

Peki hata oranını sıfıra düşürebilirmiyiz ? Hayır ! Minimum seviyeye çekeriz. Bazen döküm sonunda beton ne eksik ne fazla yetmiş olsa da, emin olun denk geldiği içindir. Tabi bu yazımız büyük temel betonları, büyük perdeler vb. gibi elemanlar için geçerlidir. 40 m3 grobetonu eksik/fazla dökmek marifet değildir.

Bu tip büyük bileşenlerin beton metre küp hesabını yapmak için, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, demir oranı ve diğer unsurları göz önüne almalıyız. Tüm hesapları doğru yapsak bile, vibratör uygulaması bile betonda değişkenlik gösterecektir.

Hepimiz biliyoruz ki 1 ton beton = 0,417 m3 (veya 1 m3 beton = 2,4 ton)  1 m3 beton içerisinde 200 kg demir kullandığınızı varsayalım. 100 m3 için 20 ton demir kullanılacaktır. Demirin özgül ağırlığı 7.85 gr/cm3 olduğundan 20 ton demir 2,547 m3 hacim kaplayacaktır. 1500 m3 beton dediğinizde yaklaşık 37,5 m3 demir bulunacaktır. Bu önemli, dikkate alınması gereken bir miktardır. Ek dökülen katkı malzemeleri vs… Yaklaşık 40 m3 gibi bir rakama ulaşabilir.

Ancak normal bir bina, yani 5,6 katlı bir yapının dökümlerinde yüksek miktarda beton bulunmadığından demir hacmini hesaba katmanıza gerek yoktur !

Peki Hesap Nasıl Yapılmalı ?

Öncelikle kalıpların projeye uygun şekilde yapıldığından emin olmak gerekir. Ardından yine basit mantıkla autocad üzerinden beton dökülecek metre kare alanı çıkarılarak X yükseklik ile proje metre küp hesabı yapılmalı. Özellikle 1000 m3 üzeri dökümlerde statik projeden demir hesabı yapılarak beton miktarından minha edilmelidir. Bu hesap doğruya yakın olacaktır.

Güncelleme : 08.12.2019

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.