Beton Vibratör Nedir

A+
A-
Beton Vibratör Nedir

Vibratör Nedir ?

Vibratör; temel olarak, sadece “ıslak” betonda titreşim yaratmak için kullanılan mekanik bir cihazdır. Bir motor ve kalın bir demirden ibaret olan basit bir titreşim aracıdır. 

Titreşim, çimento, agrega ve suyun karışmasında önemli rol oynar. Ayrıca titreşim, beton içerisindeki hava kabarcıklarının çıkmasına yardımcı olur. Bu şekilde beton içerisindeki boşlukların tamamı ortadan kalkmış olur ve daha sağlam bir betonarme yapı elde etmiş oluruz. 

Beton Vibrasyonu Nasıl Yapılmalıdır ?

Vibrasyon, beton dökümü sırasında kullanılır, böylece ıslak betonda mevcut olabilecek hava boşlukları betonla doldurulur. Bu nedenle sertleştikten sonra herhangi bir sertlik ve boşluklar önlenir. Vibratörün yeterince kullanılmadığı ve sertleşmiş betonun tekrar çöktüğü ve çok pahalıya mal olduğu birçok örnek vardır. Bu nedenle iyi bir vibratörcü, hava boşluklarını doldurmak için beton dökümü sırasında daima vibratör kullanmalıdır. Burada hatırlanması gereken önemli nokta, vibratörün tek bir yerde çok fazla kullanılmasıdır. Kullanılması halinde, küçük ve büyük agregaların ayrılmasına neden olacaktır.  Bu nedenle, belirli bir konumda birkaç saniyeden fazla bir vibratör kullanılmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

thirteen + 10 =

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Drone ile Haritalama I Harita Mühendisliği I İnşaat Mühendisliği I İnşaat Sektörü I Emlak Sektörü I Netcad I Autocad I Autocad Civil 3D