İnşaat Teknolojisi Bölümü

20.10.2019
İnşaat Teknolojisi Bölümü

İnşaat teknolojisi bölümü nedir ?

Biz size bunun Avrupa’daki karşılığını söyleyelim, İnşaat teknolojisi; Yapıların sosyal, yasal ve ekonomik çevresi, teknolojik gelişimi, inşaat süreçleri ve yönetiminin teorik ve pratik yönlerini araştırır. Ülkenin karşılaştığı sosyal ve çevresel zorlukları anlama yeteneğine sahip teknolojik, yönetimsel ve her ikisine de anlamlı bir katkı sağlayacak konumda olacak üstün inşaat teknolojisi mezunlar hedeflenir.

Ülkemizde de İnşaat Teknolojisi ve Yönetimi programının amacı, öğrencilerin yeni teknoloji ve mühendislik yönetimi sorunları hakkında yaratıcı ve bağımsız düşünme yeteneğini geliştirmelerini sağlamak olmalıdır. Bu sayede büyüyen ulusal ekonomi, inşaat ve altyapı endüstrisinde yeni bir çalışma alanı ve iş fırsatları oluşturacaktır.

Gerçeklere dönelim. İnşaat teknolojisi ön lisans bölümüdür. Eğitim süreci 2 yıldır ve 40 iş günü staj zorunluluğu vardır. İnşaat teknolojisi okuyan biri ile inşaat teknikerliği okuyan birinin çalışacağı iş alanı bugünkü şartlarda aynıdır. Dolayısıyla betona gömülü bir iş hayatı bu bölüm içinde geçerlidir.

İnşaat teknolojisi bölümü maaşları nedir ?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi, iş alanları yine üst yapı ve alt yapı şantiyelerinde olacaktır. Maaş konusu tecrübe ile doğru orantılıdır. Ne inşaat teknikerinden az, ne de inşaat mühendisinden fazla bir maaş beklenemez. Maaş aralıkları özel sektörde 3000 lira ile 5000 bin lira arası değişir.

İnşaat teknolojisi bölümü dersleri nelerdir ?

İnşaat teknolojisi bölümü okuyacak öğrenciler, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, İngilizce, statik, yapı malzemeleri, teknik resim, matematik, yapı statiği, mukavemet, betonarme, zemin mekaniği, yapı metrajı ve maliyeti, şantiye yönetimi, çelik yapılar vb derslerin eğitimini alacaklardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.