Betonda Katkı Maddesi Nedir

23.10.2019
Betonda Katkı Maddesi Nedir

Betonun performansını artırmak için betonda çeşitli katkılar kullanılır.
Beton katkısı; Betona ilave edilen agrega, su ve çimento dışındaki malzemeler olarak tanımlanır.

Kimyasal katkılar, karışımdan hemen önce veya karışım sırasında eklenen portland çimentosu, su ve agrega dışındaki betondaki bileşenlerdir. Üreticiler, temel olarak beton yapım maliyetini azaltmak için katkı maddeleri kullanır. Sertleşmiş betonun özelliklerini değiştirmek; Karıştırma, taşıma, yerleştirme ve kürleme sırasında betonun kalitesini sağlamaktır.

Katkı maddelerinin başarılı bir şekilde kullanılması, uygun dozlama ve betonlama yöntemlerinin kullanımına bağlıdır. Katkı maddelerinin çoğu kullanıma hazır sıvı şekilde tesiste veya şantiyede betona eklenir.

Beton Katkı Maddeleri Nelerdir ?

Katkılar işleve göre sınıflandırılır. Beş farklı kimyasal katkı sınıfı vardır: hava sürükleyen, su azaltıcı, geciktirici, hızlandırıcı ve plastikleştirici (süper akışkanlaştırıcı). Diğer bütün katkı çeşitleri, korozyon önleme, büzülme azaltma, alkali-silika reaktivite azaltma, işlenebilirlik arttırma, yapıştırma, nem geçirmezlik ve renklendirme gibi özelliklere girer.

Su Azaltıcı Katkılar

Genellikle bir beton karışımı için gerekli su içeriğini yaklaşık yüzde 5 ila 10 oranında azaltır. Sonuç olarak, su azaltıcı bir karışım içeren beton, işlem görmemiş betondan daha gerekli bir çökmeye ulaşmak için daha az suya ihtiyaç duyar. İşlem görmüş beton daha düşük bir su çimento oranına sahip olabilir. Bu genellikle, çimento miktarını arttırmadan daha sağlam bir betonun üretilebileceğini gösterir.

Geciktirici Katkılar

Sıcak havanın betonarme üzerindeki hızlandırıcı etkisine karşı kullanılır. Yüksek sıcaklar çoğu zaman betonu dökmeyi ve dökme işlemini zorlaştıran yüksek sertleşmeye sebep olur. Geciktiriciler, yerleştirme sırasında betonun çalışır durumda kalmasını sağlar ve ilk beton setini geciktirir. Çoğu geciktirici ayrıca su azaltıcı işlevi görür ve betona biraz hava girebilir. 

Hızlandırıcı Katkılar 

En erken sürede betonun sertleşme oranını arttırır. Uygun kürleme ve koruma için gereken süreyi azaltır ve bitirme işlemlerinin başlamasını hızlandırır. Hızlandırılmış katkılar, soğuk havalarda betonun özelliklerini korumak bakımından özellikle yararlıdır. 

Süper Plastikleştiriciler

Kıvamı değiştirmeden su miktarının yüksek oranda azalmasını sağlayan veya su miktarı değişmeden çökmeyi / yayılmayı yüksek oranda arttıran veya her iki etkiyi de birlikte yaratan katkılardır. Süper akışkanlaştırıcı katkılar, çimento taneciklerinin dispersiyonunu iyileştirerek işlenebilirliği yüksek oranda artırır. Bu dispersiyon, elektrostatik ve/veya sterik etki yöntemleri ile oluşmaktadır.

Korozyon Önleyici Katkılar 

Betonarme yapıdaki çeliğin korozyonu geneldir ve yapı tuzlu suya, endüstriyel dumanlara, klorürlere vb. Maruz kaldığında şiddetlidir. Korozyon önleyici katkıların kullanılmasını önlemek veya yavaşlatmak için kullanılır. Betonarme yapılarda kullanılan korozyon önleyici katkıların bir kısmı sodyum benzoat, sodyum nitrat, sodyum nitrit vb.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.