Enerji Kimlik Belgesi Nedir

23.10.2019
Enerji Kimlik Belgesi Nedir

Enerji Kimlik Belgesi Nedir ?

5627 sayılı enerji verimliliği kanunu ve buna bağlı olarak çıkartılan binalarda enerji performansı yönetmeliğine göre binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren bir belgedir.

Bu sınıflandırmalar A’dan G’ye kadar yapılmıştır. A sınıfı en verimli seviyeyi belirtirken, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi belirtmektedir. Binalarda bu sınıflandırmayı gösteren belgeye Enerji Kimlik Belgesi ya da kısaca EKB denilmektedir.

Sanayi alanlarında üretim faaliyetleri yürütülen binalar, planlanan kullanım süresi iki yıldan az olan binalar, toplam kullanım alanı 50 m2’nin altında olan binalar, seralar, atölyeler ve münferit olarak inşa edilen ve ısıtılmasına ve soğutulmasına gerek duyulmayan depo, cephanelik, ardiye, ahır, ağıl gibi binalar bu Yönetmeliğin kapsamı dışındadır.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır ?

Enerji kimlik belgesi düzenlemek üzere yetki belgesi almış olan ve meslek odalarından alınmış SMM belgesine sahip mühendisler veya mimarlar tarafından enerji kimlik belgesi alınır.

Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur ?

2020 yılına kadar enerji kimlik belgesi zorunluluğu yoktur. 2020 yılı itibariyle enerji kimlik belgesi olmayan hiç bir satılamaz ve kiraya verilemez. Bu sebepli tüm yapıların enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu vardır.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları 2020

Enerji kimlik belgesi ücreti genelde daire sayısı üzerinden veriliyor. Tek daire ücreti 300 lira olarak düşünebiliriz.

Enerji Kimlik Belgesi Yönetmeliği 2020

Enerji kimlik belgesi ile ilgili tüm detaylar yönetmelikte açık ifadeler ile belirtilmektedir. Aşağıdaki linkten Enerji kimlik belgesi yönetmeliğini indirebilirsiniz.

Güncelleme : 08.12.2019

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.